Miu që zbulon minat nderohet me medalje ari

25/09/2020 - 12:05

Një mi gjigand afrikan ka marrë një medalje ari prestigjoze për punën e tij në zbulimin e minave tokësore. Magawa ka nuhatur 39 miniera tokësore dhe 28 municione të pashpërthyera gjithësej.

Bamirësia veterinare e Mbretërisë së Bashkuar PDSA i ka dhuruar atij medaljen e artë për devotshmëri shpëtuese ndaj detyrës, në vendndodhjen dhe pastrimin e minave tokësore vdekjeprurëse në Kamboxhia.

Brejtësi 7-vjeçar u trajnua nga organizata bamirëse e regjistruar në Belgjikë, "Apopo", e cila është e vendosur në Tanzani.  

“Të marrësh këtë medalje është me të vërtetë një nder për ne. Por gjithashtu është e madhe për njerëzit në Kamboxhia dhe të gjithë njerëzit në të gjithë botën që vuajnë nga minat e tokës.”- i tha shefi ekzekutiv i "Apopo", Christophe Cox.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Punonjësit e Muzeut Egjiptian në Kajro përfunduan në gjyq për akuzat e ngjitjes në një mënyrë ”false” të mjekrës së Tutankhamonit.

Shkencëtarët kanë zbuluar një asteroid gjigand që përmban mjaftueshëm metal sa për të bërë miliarder këdo në Tokë.

Numri i koalave në të gjithë shtetin australian të Uellsit të Ri të Jugut është në rënie të qëndrueshme për shkak të stresit në sistemin

Ish-bashkëshortja e Raoul Bova, Chiara Giordano po përjeton një histori të re dashurie me balerinin e njohur të spektaklit më të ndjekur

Shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë jashtëzakonisht të rrallë të bazuar në karbon në atmosferën e hënës së Saturnit Titan që mund të e

Andrra Destani dhe Sinan Hoxha ngelen një nga çiftet më të dashur për publikun shqiptar. Gjithashtu Andrra, është mjaft aktive në rrjete

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një 55-vjeçare me profesion terapiste vrau dy vajzat e saj binjake 7-vjeçare teksa këto të fun

Në vitin 1980, paleontologët nga Universiteti “ California Riverside” vizituan Ishullin Seymour, pjesë e në zinxhiri ishullor në Gadishul