Mos e gënjeni veten, nëse keni këto cilësi nuk do jeni asnjëherë të pjekur

12/12/2019 - 09:34

Për t'u pëlqyer dhe pranuar nga shoqëria, ne shpesh përpiqemi të tregojmë se jemi të përsosur. Por është e rëndësishme të dini se askush nuk ka lindur i përsosur. Ne nuk mund t'i pëlqejmë të gjithëve përreth nesh dhe as nuk duhet të përpiqemi ta bëjmë atë.

Më poshtë janë disa nga arsyet pse nuk duhet t’i përshtypje të tjereve dhe t’i jepni përparësi vetes suaj.

Përulja nuk ju bën të dukeni modest

Përulja shihet më shumë si modesti false. Ajo duket më shumë si pjesë e shfaqjes suaj fallso e cila do sjellë shumë besdi tek njerëzit. Mos iu përul askujt!

Bëjini udhëtimet për t’i shijuar dhe jo për t’i bërë zili njerëzve në rrjetet sociale

Një studim tjetër pohoi se njerëzit zakonisht udhëtojnë për "status shoqëror dhe pëlqime" sesa për të eksploruar vendin. Njerëzit zakonisht zgjedhin të bëjnë udhëtime për t’i bërë të tjerët me zili dhe për t’i tregur përmes fotove të tyre në “Instagram” sa bukur po kalojnë. Është koha që ne heqim dorë nga telefonat, të shijojmë udhëtimin dhe të jemi mirënjohës për atë që nëna natyrë na ka ofruar.

Bëni gjithçka për t'u dukur perfekt në një takim nga frika e refuzimit

Epoka moderne e takimit ka revolucionarizuar në brezin e fundit. Njerëzit përpiqën të tregojnë anën e tyre më të mirë dhe të lumtur në vend që të jenë të sinqërtë. Kjo ndodh sepse të dyja palët shqetësohen nëse përsoni që kanë përballë e pëlqen apo jo. Dije që të jesh i sinqertë është gjë shumë e mirë. E drejta dhe ndershmëria jote do vlerësohet gjithmonë dhe nuk do të të lerë asnjëherë në baltë.

Nuk jeni vetvetja, hiqeni si dikush tjetër

Ndonjëherë ne shkojmë edhe në ekstreme për t’i bërë dikujt përshtypje. Vishemi me rroba të bukura dhe hiqemi më miqësor sesa jemi në realitet. Kjo mund të konsiderohet normale.  Por sipas një studimi ajo që nuk është normale është nëse një person përpiqet t’i bëjë përshtypje dikujt tjetër duke bërë gjëra që nuk janë të rehatshme dhe të dalë nga vetja.

Tregoni marrëdhënien tuaj në mediat sociale

Në ditët e sotme, çiftet pëlqejnë të ndryshojnë marrëdhëniet e tyre në mediat sociale për t’ia vërtetuar  njëri-tjetrin dhe botës se dashuria e tyre është e fortë. Një studim pretendon se ky impuls për të ngarkuar shumë postime nga marrëdhënia juaj quhet ndryshe dhe si “dukshmëria e marrëdhënieve”. Çiftet që ndjehen të pasigurt me marrëdhënien që kanë ose mund të ndjehen paksa të dobët për partnerin, ata përdorin platforma të mediave sociale për t’i vërtetuar botës se ata janë shumë mirë. Me fjalë të tjera, komentet pozitive nga rrjeti i tyre mund t'i heqin nga shqetësimi i tyre personal për marrëdhëniet.

Shpenzimet ekstravagante në dasma

Në ditët e sotme, dasma bëhën shumë luksoze për t’i bërë përshtypje të ftuarëve ose për ta bërë si “momentin” më të veçantë në jetë. Nuk është një ide e keqe të kesh një dasmë luksoze por sipas një studimi një dasmë e madhe me harxhime të mëdha mund të rrisë shanset për t’u divorcuar. Nga ana tjetër, martesat e kursyera mund të rezultojnë në martesa të lumtura dhe të zgjatura.

Braktisja e ëndrrave tuaja

Të kesh ëndrra dhe aspirata është një nga mënyrat më të mira për të lulëzuar në jetë, veçanërisht kur keni punuar me gjak, djersë dhe lot për t'i arritur ato. Ju keni ardhur deri tani dhe jeta ju ka çuar në këtë moment, por gjithçka do të jetë e kotë nëse do të tundoheni të minimizoni gjërat që i keni kushtuar jetën tuaj vetëm për të kënaqur dikë tjetër. Mos e bëni këtë vetë! Ju meritoni më të mirën për gjithçka.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas astrologjisë, meshkujt që i përkasin shenjës së Demit, dinë të duan një person përgjatë gjithë jetës.

Këngëtari Maluma është fotografuar nga paparacët gjatë ditës së djeshme me një vajzë të panjohur për publikun, me të cilën po drekonte në

Një qytet kinez ndërtoi një urë rreth një shtëpie të vogël pasi pronari ka refuzuar t’ia shesë shtetit për dekada. 

Ish-kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka nisur pushimet në Turqi. Ai është fotografuar në një prej restoranteve më të famshëm

Ish-opinionisti i Big Brother është infektuar me koronavirus.

Për vite me radhë ishte ndër protagonistët më spektakolarë të Serisë A, tani Alvaro Recoba nis një aventurë krejt të re, shumë larg nga b

Një 18-vjeçar nga Amerika ka vrarë fqinjin e tij, vetëm për të realizuar një video për “TikTok”.

Deputetja e opozitës parlamentare Edlira Hyseni ka hequr kostumin zyrtar dhe ka nisur pushimet.

Ditët e nxehta të gushtit, aktori i njohur, Gentian Zenelaj po i kalon me familjen e tij.

Përhapja e koronavirusit e ka vendosur parkun më të madh të krokodilit të Indisë nën kërcënim.