A mos vallë e kemi pirë gabim verën e kuqe?!

Postuar: 14/12/2017 - 09:45

82% e njerëzve e konsumojnë verën në temperaturën e dhomës tregojnë studimet e fundit, por për ta shijuar atë maksimalisht, duhet të përpiqemi ta shërbejmë nga 12 deri në 18 gradë celsius, në varësi të llojit.

Duke e përshkruar si mit idenë që vera duhet të jetë në temperaturën e ambientit, Taylors Wines, kantina e famshme familjare australiane, shkruan në raport se “au chambre”, siç njihet ndryshe, është një trashëgimi e hershme që lidhet me dhomat e ftohta të kështjellave mesjetare franceze.

Klima australiane nga ana tjetër, fantastike për prodhimin e verës, nuk është dhe aq ideale për pirjen e saj sepse temperatura e dhomës në këtë vend mbërrin tek 23 gradët celsius. Por si duhet vepruar atëherë?

Taylors Wines këshillon që shishja e verës të lihet 30 minuta në frigorifer përpara se të konsumohet. Nëse do ta provonin shijen e verës para dhe pas ftohjes, do ta dalloni menjëherë diferencën, këmbëngul ajo.

Këtë vit sakaq çmimi i verës mund të pësojë rritje për shkak se kushtet ekstreme të motit kanë dëmtuar vreshtat anembanë globit. Organizata ndërkombëtare e verës njoftoi se në 2017-n prodhimi i saj ka rënë me 8,2 % me problemet e mëdha të vjeljes që u regjistruan në Francë, Itali e Spanjë. Këto tre vende së bashku prodhojnë çdo vit më shumë se gjysmën e verës në mbarë botën. /TCH/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një grua 30 vjeçe, e cila vuante nga dhimbjet e kokës është akuzuar për vrasjen e djalit të saj 11-javësh me një përzierje vdekjeprurë

   Këngëtarja Zaimina Vasjari nuk ndahet për asnjë çast nga vogëlushja e saj Khloe.

   Armand Duka, presidenti i FSHF, është prezantuar në një intervistë krejt ndryshe nga zakonisht me Ori Nebiaj në emisionin “Pushime on

   E veshur me fanellën e ekipit kombëtar ajo shikoi nga afër ndeshjen në mes të Kroacisë dhe Francës.

   Që nga dita e mërkurë askush nuk di gjë për fatin e të riut Matteo Barbieri, 19 vjeç, banor në periferi të Romës, Itali.

   Rike Roçi u bë e famshme pasi ishte banore e Big Brother në Top Channel disa sezone më parë, por fama e saj njohu një rritje të madhe

Të paktën 8 kafshë kanë ngordhur pasi një xhaguar u arratis nga kopshti zoologjik Audubon në New Orleans dhe i masakroi.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, e la homologun e tij belg me krahë hapur, pasi takoi fillimisht bashkëshorten e tij.

Të gjithë burrat kanë në mendjen e tyre një grua ideale, për të cilën aspirojnë.

Çiftet që përpiqen të bëjnë fëmijë duhet të dinë që mëngjeset e verës duhet të mendojnë për ngjizjen para orës 07.30, thotë një studim i