Mrekullia e shkencës ndryshon jetën e 4-vjeçarit italian

26/01/2021 - 16:08

Një operacion unik në llojin e tij, pothuajse një mrekulli e shkencës do të ndryshojë jetën e një vogëlushi 4-vjeçar përgjithmonë. Një pjesë e gishtit të këmbës iu transferua fëmijës në vend të gishtit të një dore të dëmtuar në një aksident të rëndë.  

Kjo ndodhi në Regina Margherita ku ekipi i dha jetë të re gjymtyrës së lënduar e cila, ndryshe nuk do të funksiononte më. Djali i vogël, ishte lënduar gjatë një aksidenti dhe kishte pësuar një dëmtim të rëndë në gishtin e mesit të dorës së tij të djathtë, të cilin nuk mund ta lëvizte më kurrë, duke shkaktuar dëmtime të rënda funksionale të të gjithë dorës. 

Por, falë një teknologjie inovative robotike, gishti dhe dora e fëmijës tani do të jenë në gjendje jo vetëm të lëvizin përsëri, por edhe të rriten normalisht. 

"Një ndërhyrje e pashembullt, e cila tregoi edhe njëherë aftësitë e profesionistëve tanë - shpjegoi menaxheri i përgjithshëm Giovanni La Valle -, duke përdorur një instrument që nuk është përdorur kurrë më parë. Është një arritje e madhe se kjo pajisje i është besuar në mënyrë eksperimentale kompanisë sonë".

Në sallën e operacionit, ekipi kirurgjikal transferoi kockat, tendinën dhe indet e buta nga gishti i këmbës në të dorës duke përdorur një mikroskop robotik të zmadhuar.

Robotic Scope,  është ky emri i instrumentit, që ka lejuar kirurgët për të kryer qepjet vaskulare më të lehtë për të lidhur enët e vogla të gjakut  me ato të dorës. Në këtë mënyrë, pasi kocka të integrohet në vendin e ri, gishti dhe dora jo vetëm që do të jenë në gjendje të lëvizin përsëri, por edhe të rriten. Si një gisht i vërtetë i një dore të shëndetshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ky është momenti dramatik, kur një fuoristradë e bardhë futet brenda një supermarket në Britani, duke i hedhur blerësit në ajër.

Albatrosi i njohur me emrin ‘Wisdom’ (Dituri), zogu i egër më i moshuar i botës, ka çelur vezën e saj në moshën 70-vjeçare.

Të gjithë njohim njerëz me fytyrë të përsosur, dhe shumica prej nesh, me siguri, i kemi zili.

Fëmijët e vegjël mund të preken mesatarisht tetë herë nga ftohja në vit, por ka mënyra të thjeshta për t’ju forcuar sistemin imunitar.

Të gjithë e dinë se limonët janë të dobishëm për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C.

Khloe Kardashian ka publikuar disa imazhe të reja në rrjete sociale, por fytyra e saj i ka bërë sërish fansat të mendojnë se i është nëns

Duka i Edinburgut, Princi Philip, 99-vjeç, i është nënshtruar një ndërhyrjeje të lehtë në zemër.

Tony Selimi është një shqiptar nga Gostivari i Maqedonisë së Veriut, i cili po korr sukses në Europë dhe SHBA me konsultimet, trajnimet,

Një grua e cila u përdhunua dy herë tani njihet si “Mbretëresha e Armëve” dhe u kërkon grave të mbajnë armë me vete.

Vajza e ministres së Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali, feston sot 6 vjetorin e lindjes.