A munden qentë të nuhasin COVID-19? Studimi që do realizohet në Mbretërinë e Bashkuar

14/08/2020 - 09:26

Universiteti Durham në Mbretërinë e Bashkuar po kërkon vullnetarë që do të jenë pjesë e një eksperimenti për COVID-19, e cila do të zbulohet edhe nga qentë.

Studiuesit dëshirojnë të rekrutojnë mijëra njerëz me simptoma të buta të coronavirusit në Angli, mostrat e të cilëve do të merren me tamponë dhe ato do t’i nuhasin qentë, raporton BBC.

Në fakt, vullnetarët do të siguronin mostra të erës së frymës dhe trupit duke veshur një maskë për tre orë, çorape najloni dhe një bluzë për 12 orë.

Projekti është një bashkëpunim midis Universitetit Durham, Shkollës së Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër dhe Qenve të Detektimit Mjekësor.

Nëse gjyqi do të ishte i suksesshëm, qentë mund të vendosen në aeroportet në Mbretërinë e Bashkuar brenda gjashtë muajve, ku do të ekzaminonin deri në 250 njerëz në orë, tha universiteti.

Mbi 21 milionë njerëz në botë janë infektuar, teksa kanë ndërruar jetë mbi 757 mijë persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është sërish në pritje të ëmbël.

Faqja e Wikipedias që i kushtohet akuzave të abuzimit seksual kundër Donald Trump sapo është pasuruar me një viktimë të re.

Një ciklon mesdhetar, i njohur gjithashtu si Medicane dhe i quajtur “Cassilda” po kalon detin Jon dhe mund të ndikojë në brigjet e Greqis

“Jeta fillon vërtet në të 40-at. Deri atëherë, ti je thjesht duke bërë kërkime”. – Carl Jung

Ditën e sotme, dhjetëra personazhe të njohur të shoëbizit të huaj kanë ç’aktiviziuar llogaritë e tyre në rrjete sociale. 

Tradhtia ngelet një ndër problemet më të mëdha të çifteve, duke u bërë shpeshherë shkak dhe për ndarjen e çifteve!

Të rinjtë britanikë sistematikisht kanë injoruar masat e dhëna nga autoritetet per Covid-19 e kjo u pa edhe së fundmi, në festën e shthur

Edhe pse ky zakon mund të jetë i lidhur me pozicionin gjatë të cilit flinim kur ishim në barkun e nënës, nuk ka të bëjë me fëmijërinë gji

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh duek parë ekranin