NASA fotografon spektaklin e rrallë hapësinor

14/09/2020 - 20:09

Ky grusht yjesh të kuq e blu nga Teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s tregon një grumbull globular: mijëra yje të paketuar 100 deri 1000 herë më afër njeri-tjetrit se yjet në fqinjësinë e Udhës së Qumështit.

Të dhënat e përdorura për të krijuar këtë imazh ndihmojnë astronomët të kuptojnë se si yjet evoluojnë dhe shuhen në fund.

Dallimi i jashtëzakonshëm në ngjyrat e yjeve ilustrohet bukur në këtë imazh, i cili kombinon lloje të ndryshme të dritës: yje blu, që shkëlqejnë më shumë në dritën ultraviolet dhe yjet e kuq, të ndriçuar në të kuqe dhe afër infra të kuqe. Teleskopët hapësinorë si Hubble mund të vëzhgojnë në ultravjollcë sepse ato janë të vendosura mbi atmosferën e Tokës, e cila thith shumicën e dritës ultraviolet, duke e bërë atë të paarritshëm për objektet e bazuara në tokë.

Ky grumbull i ri globular mund të shihet nga Hemisfera Jugore, në konstelacionin Dorado. Zakonisht, tufat globulare përmbajnë yje që lindin në të njëjtën kohë. Sidoqoftë, NGC 1805 është e pazakontë pasi duket se pret dy popullata të ndryshme yjesh me moshë miliona vjet larg. Vëzhgimi i grupeve të tilla të yjeve mund të ndihmojë astronomët të kuptojnë se si evoluojnë yjet dhe cilët faktorë përcaktojnë nëse ata i japin fund jetës së tyre si xhuxhë të bardhë apo shpërthejnë si supernova.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme, është ndarë nga jeta në Itali, në moshën 83-vjeçare, dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi. Disa orë pas ndarjes

Ova dhe Memo përlotën të gjithë botën, duke bërë që filmi të korrte sukses menjëherë. 

Chrissy Teigen është dërguar në spital për shkak të problemeve me shtatzeninë e saj.

Regjisori, James Cameron ka deklaruar se xhirimet e filmit “Avatar 2” kanë përfunduar.

32-vjeçari nga Franca, Anthony Loffredo e ka mbuluar trupin e tij me tatuazhe dhe pirsing në mënyrë që të duket si një alien i vërtetë.

Një djalë 6-vjeçar ka ndërruar jetë në qytetin e Teksasit, pasi  një lloj paraziti i quajtur ameba i ka shkatërruar trurin.

Ish-presidenti amerikan Barack dhe Michelle Obama janë njerëzit më të admiruar në botë, sipas një sondazhi nga ”YouGov Opinion Research I

Aktorja Lisa Kujofsa do të largohet nga spektakli i Klanifornias. Lisa e bëri vetë njoftimin përmes rrjeteve sociale,  por nuk dha shumë

Këto janë momentet shokuese kur një lum vere të kuqe shpërthen nga depozita 50,000-litra në një fabrikë në Spanjë. Pamjet e shpërndara në