NASA: Zbulohet planeti i parë i ngjashëm me tokën

17/09/2019 - 20:59

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa, i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet jashtë sistemit tonë diellor. Planeti Kepler -452B  është i ngjashëm në madhësi me tokën tonë, dhe rrotullohet rreth diellit të tij nga një largësi e ngjashme si toka me diellin, rreth 149,6 milionë km. Pamja e largët e tij është gjithashtu e ngjashme me atë të planetit tokë, raporton britanikja Express.

Gjithsesi sateliti i Nasës, nuk e ka ende të qartë nëse në këto planete ka ndonjë formë jete, por shkencëtarët kanë më shumë shpresa se kurrë për jetën jashtëtokësore. Për afro 9 vite, instrumentët dhe satelitët e Nasës, kanë arritur të zbulojnë rreth 2600 planete të reja, të cilat orbitojnë përqark yjeve të tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jorge Rodriguez-Gerada ka pikturuar në një park në New York, portretin e një mjeku që vdiq nga koronavirusi.

Revista Forbes përmes një artikulli ka pretenduar se Kylie Jenner nuk është më miliardere dhe se ajo ka gënjyer për shifrat e dhëna.

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono