NASA zbulon një planet tjetër me përmasat e Tokës

14/01/2020 - 08:53

NASA njoftoi se sateliti TESS, ”gjahtar” i planetëve, kishte mundësuar zbulimin e një planeti të ri me përmasat e Tokës dhe në një distancë as shumë afër dhe as shumë larg nga ylli i tij.

“Planeti është quajtur ‘TOI 700 d’ dhe është relativisht pranë nesh, 100 vite dritë”, njoftoi “Jet Propulsion Laboratory” i NASA-s gjatë konferencës së shoqërisë amerikane të astronomisë në Honolulu, në Havai.

TESS u krijua dhe u lëshua specifikisht për të gjetur planete të përmasave të Tokës dhe në orbitë rreth yjeve të afërt”, deklaroi Paul Hertz, drejtor i divizionit astrofizik i NASA-s.

Disa planete të tjera të ngjashme janë zbuluar më parë, veçanërisht nga ish-teleskopi hapësinor Kepler, por është i pari nga TESS, i lançuar në 2018-n.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua 55-vjeçare është vrarë nga një tigër në kopshtin zoologjik të Zyrihut.

Një shpend që fluturon mbi plazhin Myrtle në Karolinën Jugut duke mbajtur në kthetra një peshk të stërmadh.

Ministri i Financave, Rishi Sunak inkurajoi sot britanikët të “hanë jashtë për të mbështetur” punësimin në restorante, në ditën e parë të

Ylli i muzikës pop Kate Perry, ka pranuar së fundmi depresionin dhe ankthin gjatë shtatzënisë me disa postime ‘kriptike’ në rrjetet socia

Bernie Ecclestone do të festojë në tetor 90 vjetorin, por përvecse është gjysh dhe stërgjysh, tani është bërë sërish baba.

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, nga studio e “Historia ime”, foli këtë të premte për humbjen e parakohshme të të

DASHI: Si impulsivë, spontanë dhe me reflekse të shpejta, pjesëtarët e kësaj shenje janë inteligjentë dhe aktivë, kështu

Zonja e parë e Shtëpisë së Bardhë, Melania Trump është mjaft e njohur për gardërobën e shtrenjtë, por nuk janë vetëm rrobat e saj që janë

Mark Wahlberg ka bërë një njoftim që ka befasuar të gjithë ndjekësit e tij.

Turistet në plazhin Myrtle Beach, në SHBA, kanë asistuar në një skenë të pabesueshme.