Ndërtimet shumëkatëshe nuk lënë të qetë as të vdekurit

18/12/2012 - 15:36

KINE -Boom-i i ndërtimeve të shumëkatësheve në Kinë nuk kursen as të vdekurit. Ndërsa vazhdojnë punimet për ngritjen e një tjetër gradaçele, një varr ngrihet mes themeleve të qiellgërvishësit të rradhës. Muri prej balte, i gjatë dhjetë metra, duket si një ishull i vogël mes morisë së hekurave që po shtrohen në bazamentin e gropës.

Ngjarja interesante është regjistruar në Taiyuan, në provincën Shanxi. Për të bindur familjen e të vdekurit që të lëvizë varrin, kompania e ndërtimit i ka ofruar këtyre të fundit 800 yuan, të barabartë me 128 dollarë. Duket se familjarët kanë pranuar dhe varri do të lëvizë së shpejti.

Ditë më parë një ngjarje tjetër tërhoqi vëmendjen e gjithë botës, kur në mes të një autostrade kineze ngrihej një pallat 4-katësh. Pasi autostrada kishte përfunduar dhe ishte vënë në funksion, dy të moshuarit që banonin në atë shtëpi vendosën të lëviznin nga aty, pasi e kishin të pamundur të kryenin veprimtaritë e tyre të përditshme nga moria e automjeteve që qarkullonin çdo ditë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua është bërë lajm i ditës në Britaninë e madhe nga gazeta

Frogmore Cottage, shtëpia e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan është në proces mbylljeje, pas spekulimeve që çifti nuk ka ndë

Për disa njerëz, pasuria është rezultat i një pune të palodhur, ndërsa për disa të tjerë, mjafton ta mendojnë dhe ditën tjetër janë të pa

Disa udhëtarë mbetën të plagosur pasi një dallgë e madhe u përplas në dritaret e trenit, në një kohë kur Britania po përballet me një mot

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar gjatë një ndeshje amatore futbolli në Meksikë, ku tifozë të irrituar kaluan rrethimin dhe tentu

Kur tri vjet më parë nisi kjo çështje, u duk se Teo Hernandez mund ta pësonte.

Jaime Botin, një miliarder spanjoll, koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milionë dollarë pasi tent

Ish-Zonja e Parë, Michelle Obama feston sot ditëlindjen e saj të 56-të dhe bashkëshorti i ka bërë një dedikim mjaft romantik.

Për 13 vite radhazi ishte një nga personazhet më të njohura dhe të dashura të televizionit shtetëror, por edhe lajmëtarja e propagandës t

Italia është në planet e aktores së njohur Jennifer Lopez për të jetuar.