Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Ndërroi jetë 99 vjeç, zbulohen dëshirat e fundit të Princit Philip

09/04/2021 - 21:46

Dëshira e fundit e princit Philip ishte që të vdiste i qetë në shtëpi, në shtratin e tij, raportojnë mediat e huaja, duke shtuar se nuk i pëlqente buja.

Duka, i cili ishte martuar me Mbretëreshën për 73 vjet, ndërroi jetë në Windsor Castle këtë mëngjes. Lajmi u dha nga Pallati Buckingham menjëherë pas mesditës.

Burimet nga oborri mbretëror thonë se vdekja në komoditetet e shtëpisë së tij ishte dëshira e fundit e Princ Philipit. Ata i thanë The New York Post: “Ishte dëshira e madhe e Dukës për të vdekur i qetë në shtëpi”.

“Ne e dinim që kur ai erdhi në shtëpi do të vdiste me këto kushte, jo në një shtrat spitali, por në shtratin e tij,” shtuan burimet.

Një tjetër dëshirë e fundit që kishte Princi Philip ishte në lidhje me funeralin e tij. Si bashkëshort i Mbretëreshës,  Princi Philip gëzon të drejtën e një funerali shtetëror.

Por Duka i Edinburgut nuk do të përcillet në këtë mënyrë në banesën e fundit, pasi kjo ka qenë një tjetër dëshirë e tij.

Në vend të kësaj, atij do t’i bëhet një funeral ushtarak, me një shërbim privat të mbajtur në St George’s Chapel në Windsor dhe varrim në Frogmore Gardens.

Princi vdiq dy muaj para se të festonte ditëlindjen e tij të 100-të.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ju mund të keni një listë të gjatë arsyesh pse ju dhe një person i caktuar nuk mund të vazhdoni së bashku.

Gjatë çdo dite qoftë nëse jemi në punë apo jo, kemi nevojë të madhe për të pasur energji dhe forcë.

Olivia Parkinson kishte porositur një iPhone 12 ProMax, por kur hapi kutinë zbuloi se telefoni i saj i ri ishte zëvendësuar me një pllakë

Një përkthyese kineze, e cila ka punuar për fondacionin e Bill dhe Melinda Gates ka reaguar për herë të parë pas thashethemeve në interne

E ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan ka qenë astrologia Meri Shehu, e cila ka dhënë parashikimet për të gjitha shenjat e horoskopit.

Ish-bashkëshortja tashmë e bashkëthemeluesit të Microsoft Bill Gates, Melina Gates, ka marrë me qira ishullin Calivny në Grenada, Karaibe

Akullnajat gjermane po shkrihen  më shpejt se sa mendohej më parë dhe për dhjetë vjet ato mund të mos ekzistojnë fare.

Archie, djali i Princit Harry dhe Meghan Markle feston sot 2-vjetorin e lindjes dhe e gjithë vëmendja është te qëndrimi që do të mbajë fa

Princi Philip u nda nga jeta në moshën 99-vjeçare pak javë më parë, pasi kohët e fundit i ishin shfaqur probleme të rëndë shëndetësore.