Në 2020-ën, Tokës i shtohet një tjetër Hënë

20/10/2018 - 22:15

E teksa bota mbarë respekton në 20 Tetor Natën e Hënës, Kina mendon përtej saj. Në fakt mesa duket për vendin aziatik nuk mjafton më sateliti ynë për të ndriçuar mbrëmjet, kështu që kanë menduar të krijojnë një hënë artificiale, të fuqishme dhe brilante që të turpërojë dritën e lëshuar nga dritat e qyteteve.

Ideja fantastiko-shkencore duket se do të bëhet realitet në vitin 2020. Sipas kreut të Institutit Kërkimor mbi shkencën e Teknologjinë në Chengdu, Wu Chunfeng, po punohet për këtë projekt dhe sateliti gjigand i ndërtuar nga njeriu do të jetë gati së shpejti të pozicionohet në orbitë.

Hëna artificiale do të jetë në gjendje të ndriçojë një zonë me diametër rreth 10 km dhe do të ketë një fuqi reflektimi 8-10 më të madhe së modeli i saj natyral.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një votues indian ka prerë gishtin e tij tregues pasi e kuptoi se kishte votuar për partinë politike "të gabuar".  Videoja është bërë vir

Teksa ndodhemi para sezonit të dasmave, është mirë të keni parasysh disa stile veshjesh që duhet t’i shmangni patjetër.

Nëse ju kanë bezdisur kontrollet e shumta në aeroport, bëni mirë të përgatiteni, pasi tashmë do t’ju kërkohet edhe të peshoheni!

Ndryshimet klimatike ndikojnë në përhapjen e baktereve.

Zaimina vjen e zjarrtë. Këngëtarja Zaimina Vasjari nuk heziton t’i publikoi imazhet ne të cilat ekspozon trupin joshës.

Gjatë kësaj jave në vende të ndryshme në botës do të festohet Festa e Pashkëve dhe dita e premte njihet ndryshe si e Premtja e Mirë.

Aktori i mirënjohur Bujar Asqeriu pasditen e sotme ishte i ftuar në emisionin “Rudina” ku ndër të tjera foli edhe për emrin e tij të vërt

Nëse ka një gjë mahnitëse në jetë, një prej tyre është kafeja!

Princi Philip nuk ka hequr dorë nga drejtimi i makinës edhe pas dorëzimit të patentës.