Në këtë shtet "zumba" është e ndaluar

Postuar: 19/06/2017 - 13:17

Zumba është mjaft e përhapur në palestra, për të rënë në peshë, për të humbur kalori dhe pse jo për të shijuar ritmin.

Por në Iran këto ushtrime nuk lejohen, pasi autoritetet e vendit deklaruar se ky kërcim “është kontrovers me ideologjinë islamike”, përcjell "Top Channel" 

“Në kuadër të aktiviteteve të tilla si Zumba, performimi i lëvizjeve ritmike apo kërcimit në ndonjë lloj forme nuk është ligjore në asnjë formë apo titull dhe kërkohet ndalimi i lëvizjeve të tilla”, shkruan Ali Majdara, kreu i Federatës së Përgjithshme të Sporteve në Iran , në një letër publike dërguar ministrit të Rinisë në fillim të muajit.

Fedarata vazhdon të nxisë zhvillimin e “atletikës për këdo në kuadrin e ideologjisë supreme islame”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Duhet të ishte një nga ditët më të bukura të jetës së saj, sepse sapo kishte lindur vajzën e tretë, por fatkeqësisht një nënë e re spanjo

​Ndonjëherë  është mirë që disa gjëra të mos tregohen në një lidhje.

Askush nuk di më shumë se ata në lidhje me kënaqësitë e seksit dhe kanë qëndrueshmëri në krevat më shumë se të gjithë të tjerët.

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur këto ditë në Kallm të Durrësit, ku një grup dasmorësh bashkë me çiftin, kanë shkuar për të s

Do të bjerë sot për herë të fundit, në orën 12, të ditës së sotme, këmbana universale e Big Ben, përpara se të ‘heshtë’, për t'i hapur rr

Një trend i ri është përhapur tashmë nëpër lokale të ndryshme të botës.

Në këto temperatura të larta na ka shkuar mendja të gjithëve që të freskohemi me një akullore!

U futën në det te Gjiri i Lalëzit, por të rinjtë u përballën me një surprizë mjaft të madhe.

Aktori Amos Zaharia, djali i aktores Yllka Mujo, ka treguar një moment aspak të këndshëm që i ka ndodhur në kufirin grek, teksa po kalont