Në mbrojtje të kafshëve, stilisti francez heq dorë nga peliçet

12/11/2018 - 22:20

Stilisti francez Jean Paul Gaultier i shtohet listës së gjatë të markave të modës që heqin dorë nga peliçet dhe veshjet e lekurës për të mbrojtur kafshët. Lajmi u dha nga vetë stilisti gjatë një intervistë në televizionin Canal+ në emisionin “Bonsoir”.

“Është e shëmtuar për t’u pranuar por është e vërtetë që një peliçe e bërë me gëzofin e një kafshe është më sensuale sesa një sintetike. Por ne mund të gjejmë mënyra të tjera për t’u ngrohur në dimër. Në do të shkojmë drejt një rruge krijuese që nuk dëmton kafshët”,- ka thënë stilisti i njohur.

Këmbëngulja e “PETA”( Shoqata e mbrojtjes së kafshëve) ka bërë që shumë stilistë dhe firma të njohura të heqin dorë nga vrasja e kafshëve dhe të përdorin lëkurën e gëzofin e tyre për veshje.

Ndër to përmendim firma të njohura si Armani, Versace, Ralph Lauren, Gucci, Burberry. Por edhe markave si Asos, H & M, GAP, Diane von Furstenberg, Bershka, Adidas, Zara, Mango dhe Cos etj. Ështe një listë e gjatë me mbi 280 marka që i kanë dhënë një kthesë prodhimit të tyre të veshjeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pema e Krishtlindjeve më e shtrenjtë në Evropë është e krijuar nga monedha të arta dhe vlera e saj është 2.3 milionë euro.

Mercedes Benz ka vendosur të shpenzojë 20 miliardë euro për makina elektronike me bateri.

Nuk ka kurrë paqe për Diego Armando Maradonën, i cili në një mënyrë apo tjetër mbetet në qendrën e vëmendjes.

Reperja e famshme ka zbuluar në rrjetet sociale një marrëdhënie të re me një burrë që ka një të kaluar të trazuar prapa tij.

Një vajzë 7-vjeçare nga India shkoi në polici pasi babai i saj theu premtimin për të bërë një tualet.

Në prag festash, të shumtë mendojnë të udhëtojnë në shtete të ndryshme. Por, ku janë të lirë të udhëtojnë ose jo shqiptarët?

Emri më i kërkuar në Google për të dytin vit rradhazi në Mbretërinë e Bashkuar është "Meghan Markle".

Një ngjarje e rëndë ka tronditur botën e sportit.

Kryeministrja britanike, Theresa May ka telashe me daljen nga Bashkimi Europian, por edhe me daljen nga vet makina e saj.

Bashkëshortja e Ikardit, Vanda Nara, herë pas here i merr vëmendjen kapitenit të Interit me deklaratat e saj.