Në prill, tokës i afrohet kometa 5 herë më e madhe se Jupiteri

06/04/2020 - 14:07

Një kometë pesë herë më e madhe se Jupiteri dhe sa rreth gjysma e Diellit, do të shfaqet më e ndritshme se Venera dhe do të shihet nga Toka në fund të Prillit.

Madhësia e saktë e kometës së çuditshme nuk dihet por ka të ngjarë të ketë një atmosferë shumë më të madhe.

Aktualisht është afër orbitës së Marsit, por po rritet me shpejtësi dhe po bën rrugën drejt Diellit dhe do të afrohet me Tokën në Prill.

Kur të drejtohet drejt sistemit diellor të brendshëm, do të bëhet një nga objektet më të ndritshme në qiell.

Ajo nuk paraqet rrezik për Tokën pasi edhe në pikën e saj më të afërt do të jetë më shumë se 72 milion milje larg nga planeti ynë, por do të jetë shumë e ndritshme.

Kometa e quajtur Atlas, sipas një raporti nga SpaceWeatherArchive nuk është e pazakontë, pasi edhe më parë ka ndodhur që kometat të zmadhohen kaq shumë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.

Saturni, aligatori personal i liderit nazist Adolf Hitler, i famshëm në kohën e luftës me mijëra vizitorë të kopshtit zoologjik të Berlin

Përqafoi të dashurën, ndërsa ishin duke ecur në rrugën ”Strada Nuova”, në qendër të qytetit të Pavias, dhe për këtë gjest u gjobit nga po

Një fëmijë 1-vjeçar është kthyer në një personazh shumë të dashur në mediat sociale.

“Minjtë po bëhen gjithnjë e më agresivë në kërkimin e tyre për ushqim pasi restorantet në të gjithë SHBA-në janë ende të mbyllura për të