Në rrjetet sociale shpërthen skandali i radhës: Djali në videon virale është 18 vjeç?

23/02/2020 - 09:25

Pasi e ëma e Quaden Bayles, (një djalë 9-vjeçar nga Australia, i lindur me nanizëm) postoi një video ku tregonte pasojat që vuante i biri nga bullimi, bota reagoi e shqetësuar.

Shpejt, të gjithë u solidarizuan me vogëlushin dhe madje, në GoFundMe të krijuar u mblodhën shumë më tepër fonde nga ç'ishte imagjinuar të vinin në ndihmë të tij. Në më pak se një ditë, GoFundMe arriti në $442,039, të cilat do të shkojnë për 9-vjeçarin dhe mamanë e tij.

Menjëherë pas këtyre lajmeve, në internet shpërtheu skandali i radhës. Krejt papritur lindën disa teori konspirative, të tipit: "Djali në të vërtet është 18-vjeç dhe e gjithë historia është e sajuar sepse ai ka para, është model instagram-i dhe jo pak i famshëm." Kishte të tjerë që thoshin se ai është aktor dhe e gjitha ka qenë një mashtrim i madh për njerëzit.

"Emri i tij është Quaden Bayles, është 18-vjeç dhe në fakt është shumë i pasur."- lexohej në një koment në Twitter dhe një debat i madh lindi në rrjete sociale. Ndjekësit i referohen disa fotove nga Instagram-i i tij, për të cilat thonë se i ka edituar pas famës që mori 24 orët e fundit.

Në fakt, deri më tani nuk ka asnjë provë konkrete që vërteton se djali që preku zemrat e gjithë botës, të jetë në fakt mashtrues. Gjatë një intervistë të bërë në 2015-ën, për t'u ndërgjegjësuar në lidhje me nanizmin, Quaden, i shoqëruar nga mamaja e tij u përshkrua si "vogëlushi 4-vjeçar". 

Nëse në 2015-ën ai ka qenë 4-vjeç, atëherë djali është 9-vjeç dhe të gjithë teoritë e tjera mbeten vetëm komente të hidhura interneti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtarët që bënë klonimin e parë të suksesshëm në botë, duke krijuar delen Dolly, thuhet se janë në bisedime me qeverinë britanike pë

Muzikë, humor, këngë dhe alegri ishte ajo çfarë shijuan sërish sot nga koncerti i radhës qytetarët nga ballkonet e pallateve në Durrës, p

Izolimi i godet të gjithë, të pasur të varfër, të famshëm e të panjohur, të bukur apo jo të bukur qofshin.

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi.

Brooke Baldwin, një nga gazetaret më të famshme të “CNN” ka rezultuar pozitive me koronavirus.

Astrologia Meri Shehu veçoi disa shenja të horoskopit të cilat duhet të kenë më shumë kujdes gjatë kësaj periudhe dhe sesi do ndryshojnë

Një grua ka vdekur nga koronavirusi disa orë pasi lindi vajzën e saj.  Nëna 36-vjeçare, e identifikuar vetëm si Galina, thuhet se është i

Në karantinë prej tre javësh, por pasditja e së premtes ka qenë e veçantë për banorët e lagjes nr.16 në Durrës.

Ylli i PSG-së, Neymar i ka befasuar të gjithë me vendimin e fundit.Sipas mediave braziliane, sulmuesi ka dhuruar 5 milionë euro për të lu