Nëna e re humb jetën nga koronavirusi, pasi kishte lindur fëmijën e saj të parë

03/04/2020 - 19:39

Një grua ka vdekur nga koronavirusi disa orë pasi lindi vajzën e saj.  Nëna 36-vjeçare, e identifikuar vetëm si Galina, thuhet se është infektuar me virusin në një qendër perinatale në qytetin Ivano-Frankivsk, në Ukrainën perëndimore.

Ajo u pranua në qendër në 10 mars kur nuk kishte asnjë shenjë të virusit, raportojnë mediat lokale, por u sëmurë rëndë pas një qëndrimi 19-ditor në njësi.

Zëdhënësi i autoriteteve lokale të shëndetit, Volodymyr Chemny tha gjatë një konference për shtyp: "Më 29 mars, gjendja e gruas papritmas u përkeqësua. Niveli i oksigjenit në gjakun e saj u ul ndjeshëm. Temperatura e trupit u ngrit në 39 gradë Celsius.

Ajo filloi të ketë probleme në frymëmarrje dhe shpejt zhvilloi pneumoni. Ajo u testua pozitive për koronavirus”.

Në të njëjtën ditë në mbrëmje Galina lindi një vajzë të shëndetshme 2.5 kilogram.

Pas kësaj, gjendja e saj u bë kritike. Ajo u dergua në njësinë e kujdesit intensiv dhe u vendos në një ventilator.

E afërmja e saj, Oksana Stasevich, tha: “Na thanë që ajo po vdiste. Ata na lejuan të futeshim në repartin e saj dhe t’i themi lamtumirë. Galina vdiq disa orë pasi lindi fëmijën e saj’, raporton Daily Mail. 

Zonja Stasevich beson se Galina ra në kontakt me koronavirusin në institucionin shëndetësor dhe fajëson stafin e saj për vdekjen e nënës së re.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtari Aleksandër Gjoka duket se është mjaft i revoltuar me kryeministrin Edi Rama sa i përket masave anti-koronavirus.

Tenori i famshëm italian Andrea Bocelli tregoi se në muajin mars ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, por që atëherë është shëruar pl

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezult

Programi më i ri që ka startuar në “Top Channel” çdo të premte “Aventurierët” vjen në formën e një reality show por që në episodin e plot

Studime të ndryshme tregojnë se çokollata e zezë ndihmon në përmirësimin e cilësisë së flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.