Nëntë vaksina në fazën e tretë - e fundit para kërkesës së autorizimit

17/10/2020 - 20:43

Në botë aktualisht janë 75 studime të regjistruara mbi vaksina anti Covid-19, nga të cilët 9 prej tyre kanë mbërritur në fazën 3, që është e fundit para kërkesës së autorizimit.

Sipas statistikave, Kina është në krye të listës me 23 testime, ndërsa SHBA me 12. Ndërsa testime klinike aktive sot në botë janë 1972, të ndara dhe me fokus mbi terapitë, 79%, dhe mbi parandalimin 16%.

Ndërkohë sipas buletinit të OBSH, Remdesivir nuk merr notën kaluese, sepse sipas një analizimi të fundit, rezulton se ka një efekt shumë të vogël ose pothuajse inekzistent mbi mortalitetin tek pacientët e shtruar në spital. Remdesivir është një ndër dy medikamentet e aprovuara nga Evropa deri më sot si terapi kundër koronavirusit, së bashku me Deksametasone.

Studimi në fjalë ka marrë nën vëzhgim 405 spitale nga 30 vende të ndryshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me një buqetë gjigante me trëndafila të kuq në formë zemre dhe shkronjën “F” të formuar me trëndafila të bardhë si dhe me një unazë të bu

Përpara debatit me kundërshtarin Joe Biden, presidenti i SHBA-së Donald Trump, u fotografua në shoqërinë e Melania Trump, ose së paku një

Aktorja dhe modelja e njohur Michelle Hunziker, ka kritikuar Kryeministrin Giuseppe Conte për rregullat e reja të Covid-19, ku do të mbyl

Prej ditësh, NASA lëshonte sinjale se do të bënte publik një zbulim befasues për Hënën.

Një çift zviceran vendosi që vajza e tyre të quhej Twifia, një emër i pazakontë, por jo i rastësishëm.

Që prej dasmës së majit të vitit 2018, shumë histori janë treguar në lidhje me diademën e famshme të cilën do ta vendoste Meghan Markle.

Një modele britanike ka vrarë vetën në një hotel, pasi shëndeti i saj mendor u përkeqësua, për shkak se ka qenë e abuzuar seksualisht në

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Spanjë, ku një britanik i pasur ka masakruar me thikë gruan e tij, pasi kryen marrëdhënie seksua

Të dielën ne i kthyem akrepat një orë mbrapa, duke u përpjekur të futemi në një ritëm të ri.

Një rreze misterioze e dritës jeshile u shfaq kohët e fundit në qiellin e Britanisë së Madhe.