Nëse i shmangni këto gabime, nuk do të keni një lëkurë të thatë

10/05/2021 - 15:07

Lëkura e thatë nuk është problem vetëm gjatë dimrit. Dielli i verës, nxehtësia dhe ajri prezantojnë një seri krejt të re problemesh dhe shkaqesh për lëkurën e thatë. Nga djegiet e diellit të pafalshme deri tek depilimet dhe zhytjet në pishinë, këtu janë shkaqet që çojnë në lëkurë të thatë:

Noti në ujin me klor të pishinës

Është e vështirë t’i rezistosh një mundësie joshëse për të bërë not në një ditë të nxehtë vere, por që zhytja në pishinë mund të jetë duke bërë kërdi në lëkurën tënde nëse nuk jeni të kujdesshëm. Klori zhvesh lëkurën tuaj dhe flokët nga vajërat natyral dhe mund ta lërë lëkurën të ndihet e thatë dhe e irrituar.

Nuk aplikoni krem zbutës gjatë verës

Të gjithë shkojmë në plazh për t’u çlodhur, por kripa e detit i heq lëkurës suaj lagështinë e saj natyrale dhe sebumin, thotë Dr. Michele Green, një dermatologe kozmetike e certifikuar në Neë York City. Kjo mund të irritojë dhe thajë lëkurën tuaj. Për më tepër është që uji i kripur jo gjithmonë që lahet plotësisht në dush, kështu që është e rëndësishme të aplikoni një hidratues pas notit për të parandaluar humbjen e lagështisë, thotë Dr. Green.

Nuk e trajtoni lëkurën pas depilimit

Kur bëhet fjalë për qimet e trupit, ne jemi pro çdo zgjedhjeje që ju bëni, por nëse po depiloheni më shpesh gjatë verës, është e rëndësishme t’i jepni lëkurës tuaj një dashuri pak shtesë. Bëni një depilim gjatë dushit, ndërsa shtoni edhe një zbutës për të qetësuar dhe freskuar lëkurën.

Nuk përdorni krem mbrojtës me SPF me spektër të gjerë

Vendosja e një kremi ​​dielli me spektër të gjerë me një SPF prej 30 ose më i lartë është e rëndësishme gjatë gjithë verës. “Kur zgjidhni një krem ​​dielli, sigurohuni që etiketa tregon spektër të gjerë”, thotë Dr. Green. Kjo siguron që të mbroheni nga rrezet UVA dhe UVB. Përtej mbrojtjes nga rrezet UV, aplikimi i kremit mbrojtës ndaj rrezeve të diellit mund të ndihmojë në parandalimin e plakjes së parakohshme të lëkurës dhe ndihmon në ruajtjen e një toni normal.

Djersitja e tepërt

Gjatë verës, lëkura juaj ka tendencën të jetë me më pak vaj për shkak të nxehtësisë dhe djersës. Kjo mund të shkaktojë një rritje të shpërthimeve të akneve, të cilat mund të irritojnë dhe përfundimisht të thajnë lëkurën tuaj. Ndaj, përdorni locione shtesë që e ushqejnë lëkurën tuaj.

Nuk hidratoheni me produktet e pasura me lagështi

Kushtëzimi i ajrit është disa herë një domosdoshmëri gjatë muajve të verës. Por çmimi i qëndrimit të freskët mund të jetë thithja e lagështirës nga lëkura juaj. “Meqenëse ajri i kondicionuar merr lagështi nga ajri, kjo mund ta bëjë lëkurën tepër të thatë”, thotë Dr. Green. “Megjithëse mund të ndjeheni të freskët, është e rëndësishme të pini shumë ujë, përdorni produkte në lëkurën tuaj që do të depërtojnë në epidermë dhe do të mbajnë lagështinë, edhe nëse ambienti është i thatë”, përfundon dermatologia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një postim në rrjete sociale i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka ngritur dyshimet se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua

Kombinimi i veshjeve me aksesorë shtesë për të krijuar një stil unik është pjesë e pandarë e përditshmërisë së artistes durrsake Asel Ist

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh.

Princi Philip do të kishte festuar 100-vjetorin e lindjes më 10 qershor dhe me rastin e ditës së tij të lindjes, anëtarët e familjes mbre

Marsi është planeti i energjisë dhe jetës suaj mund t’i kishte munguar, por kjo situatë po ndryshon pasi tashmë planeti do të kalojë në s

Janë plot dhjetë ndryshime ato të cilat sjellin në vetvete kundërshtime mes gjinisë mashkullore dhe femërore.

Kur punojmë shumë për të përfunduar një projekt, shumica prej nesh përpiqen të dëgjojnë muzikë, në mënyrë që të përqendrohemi në detyrën

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze.

Studiuesja e astrologjisë Keti Sula ka treguar se përse kryeministri Edi Rama fitoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në verë më shumë se kurrë, dielli shqetëson shikimin tonë, prandaj përdorimi i syzeve dielli bëhet më i domosdoshëm.