Nga Bill Gates te Kanye West, vidhen Twitter-at e të famshmëve

16/07/2020 - 14:30

Miliarderët Elon Musk, Jeff Bezos dhe Bill Gates janë në mesin e shumë figurave të njohura të SHBA-ve që janë vënë në shënjestër nga hakerat në Twitter.

Llogaritë zyrtare të tyre, së bashku me ato të ish-presidentit Barack Obama, Joe Biden dhe Kanye West u vodhën dhe në to u bënë disa postime të ngjashme në lidhje me sigurimin e monedhave dixhitale Bitcoin.

Twitter tha se ishte një sulm “i koordinuar” që synonte punonjësit e tij “me qasje në sistemet dhe mjetet e brendshme”.

“Ne e dimë se hakerat kanë përdorur këtë qasje për të marrë kontrollin e shumë llogarive në emër të tyre”, tha kompania në një seri postimesh.

Ajo shtoi se “hapa të rëndësishëm” u morën për të kufizuar qasjen në sisteme dhe mjete të tilla të brendshme, ndërsa hetimi i kompanisë po vijon.

Në rastin e miliarderit të Tesla-s, Elon Musk, në profilin e tij u shfaq një mesazh përmes të cilit kërkohej një shumë e madhe në monedhë dixhitale.

Mesazhi u hoq, por pak më vonë u shfaq një tjetër dhe më pastaj një i tretë. Duket se hakerat kanë arritur të sigurojnë deri tani më shumë se 100 mijë dollarë në monedha digjitale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nën dyshekë, qilima, në rrobat e papastra, libra ose sirtarë… Nëse zgjidhni këto vende për të ruajtur para, duhet ta dini se hajdutët “do

Produktiviteti nuk varet nga koha e qëndrimit në punë. Por si mund të jeni produktivë dhe jo vetëm të zënë në punë?

Të jesh blogere sot në Shqipëri duket hera-herës si një trend.

Pasagjerët e një fluturimi nga Nisa në Oslo do të duhet të zbatojnë një karantinë dhjetëditore, për shkak se avioni i tyre zbriti në të n

Këngëtarja e njohur, Manjola Nallbani, njihet jo vetëm për zërin e mrekullueshëm, por edhe pamjen e jashtme, ku shfaqet gjithmonë e kurua

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip rrezikojnë të mbeten të izoluar në rezidencën skoceze në Balmoral, ku ato janë atje prej disa dit

Ish-mbreti i Spanjës Juan Carlos, që ka lënë vendin pas akuzave për korrupsion ndodhet në Abu Dhabi, në një rezidencë të një superhoteli

Prej disa muajsh, pandemia ka pushtuar botën duke krijuar vështirësi dhe probleme të ndryshme.

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, ka treguar se vuante nga një depresion i një shkalle të ulët për sh

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, veçse vjen duke u rritur.