Ngacmimet seksuale, Microsoft shkarkon 20 punonjës

19/03/2018 - 14:45

Microsoft ka shkarkuar rreth 20 punonjës pasi janë akuzuar për ngacmime seksuale të paraqitura gjatë një viti të vetëm, sipas një memorandumi nga ekzekutivi më i lartë i Burimeve Njerëzore të kompanisë.

Kathleen Hogan, oficerja e personelit të Microsoft (MSFT), u tha të punësuarve të enjten se kompania mori 83 ankesa për ngacmim seksual në Shtetet e Bashkuara, nga korriku 2016 deri në qershor 2017.

Dokumentet, nga një padi e paraqitur nga një ish-punonjës, pohuan se femrat në Microsoft paraqitën 238 ankesa për ngacmim dhe diskriminim me Departamentin e Burimeve Njerëzore të kompanisë në periudhën 2010-2016.

Padia tregon se vetëm një nga 118 ankesat për diskriminim gjinor është konsideruar “me baza” nga ekipi hetues i marrëdhënieve të punës të Microsoft.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një turist britanik, David Humphries, i cili ndodhej për pushime në Egjipt, ka humbur jetën, pasi është ndjerë keq në pishinën e resortit

E teksa bota mbarë respekton në 20 Tetor Natën e Hënës, Kina mendon përtej saj.

Është munduar që shpeshherë ta mbajë familjen e tij larg mediave dhe fotove në rrjete sociale, por siç duket këtë herë kryeministri Edi R

Arrestimi i Arkimed Lushaj ku shihej gati nudo në një dhomë hoteli, i mbuluar vetëm me çarçaf bëri xhiron e mediave.

Ndërkohë që Sali dhe Shpresa Lushaj, prindërit e këngëtarit Arkimed Lushaj që u arrestua pak ditë më parë, kanë qenë sot të ftuar në emis

Ëndrra e çdo femre është që të duket e re në çdo moshë, por një nënë e tre fëmijëve duket se e ka realizuar këtë dëshirë.

Një aksidenti i pazakontë është regjistruar të enjten rreth orës 18:30 në fshatin e vogël të Gütersloh në Gjermaninë Perëndimore.

Aurenc Bebja/ Publikohet letra e lamtumires se Princ Vidit drejtuar shqitareve para se ai të largohej nga porti i Durrësit.

Kryeministri Edi Rama ishte sot i ftuar në “Zonë e Lirë”.

Në fillim-vitet ’90, kompania SOE paraqiti planin ambicioz për ndërtimin e kompleksit “Dionisos”, në Sitia, Kretë.