Ngrohja globale po vë në rrezik shëndetin tonë

18/04/2019 - 22:57

Ndryshimet klimatike ndikojnë në përhapjen e baktereve. Pra nuk sjellin vetëm mot ekstrem, me përmbytje e temperatura të larta, por luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve. Deri më sot kjo ishte hipotezë, që tani u vërtetua nga një studim ndërkombëtar, që u paraqit në punimet e Kongresit Evropian të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive që u mbajt në Amsterdam.

Studiuesit kanë studiuar për 6 vjet të dhënat e 30 vendeve të ndryshme, pjesë e rrjetit evropian të Rezistencës Antimikrobike. Studimi ka nxjerrë në pah lidhjet e ngushta në nivel statistikor mes variacioneve të temperaturave mesatare të stinës së nxehtë dhe përhapjes së baktereve më të rrezikshëm si stafilokoku, Klebsiella, E.coli etj.

Kërkuesit thonë se faktorët klimatikë ndikojnë dhe rrisin përhapjen dhe transmetimin e këtyre baktereve, por edhe të rezistencës së tyre ndaj antibiotikëve duke u kthyer në rrezik serioz për shëndetin publik në mbarë botën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi i tetë në kampionat është vetëm arritja e radhës nga Uolverhemptoni.

U përurua në Pejë, në vendlindjen e saj shtatorja e kampiones olimpike, Majlinda Kelmendi, e vetmja sportiste nga Kosova me medalje të ar

Një australian ka zbuluar një krijesë të çuditshme në një plazh në afërsi të qytetit Perth.

Nëse do të kishte një shenjë të vështirë për t’u përshkruar, ajo është:  binjakët, kameleonët e zodiakut që gjithmonë përshtaten në bazë

Vitin e kaluar, Kina rezultoi me trefishin e miliarderëve të rinj ndaj SHBA-së, të cilët pasurinë e tyre e kanë fituar kryesisht në sekto

Kur vendosim të impenjohemi në një marrëdhënie dashurie, duhet të jemi të ndërgjegjshëm se, edhe pa vullnetin tonë, mund të vuajmë ose të

Hong Kongu do t'u dhurojë banorëve të tij një tufë me para që ata ti shpenzojnë ndërkohë që vetë qeveria lokale përpiqet të shpëtojë ekon

Bashkëshortja e nipit të Nexhmije Hoxhës, këngëtarja Rezarta Shkurta ka reaguar me anë të një postimi në Instagram lidhur me ndarjen nga

Xiao Xiao është deklaruar pa koronavirus 17 ditë, pasi ajo lindi me infeksionin viral në spitalin e fëmijëve në Wuhan.