Një ortek librash nën bredhin e Krishtlindjes

10/12/2019 - 22:21

Në mbretërinë e sagave nuk ka Krishtlindje pa libra nën bredh. Çdo vit, para festave, Islanda, një prej tregjeve me të vogla të librave në botë, feston Jolabokaflod-in, tekstualisht, “Lumi i librave të Krishtlindjes” në islandisht.

Nëpër librari ose supermarkete, në stenda paraqiten me qindra tituj të rinj me çmime të ulëta.

Sipas Shoqatës Islandeze të Botuesve, afërsisht shtatë islandezë në dhjetë blejnë një ose më shumë libra si dhurata Krishtlindjeje. Ata i përzgjedhin librat e tyre në katalogun “Bokatidindi”.

I shpërndarë nëpër të gjitha kutitë postare të vendit, katalogu prej 80 faqesh propozon romane, poema për të rinjtë. Edicioni i tij për vitin 2019, paraqet 842 publikime të reja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

DASHI: Nuk ka rëndësi nëse e takoni në rrugë, në bibliotekë, në spital apo duke pritur në radhë, nëse i ofron diçka për

Ish-mbreti belg, Albert II, ka pranuar se është babai i një gruaje të lindur nga një lidhje jashtëmartesore pasi u detyrua të jepte një k

Meghan Markle dhe Kate Middleton kanë qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të marrëdhënies me njëra-tjetrën.

Nga Italia, historitë e suksesshme të shqiptarëve si një dëshmi e integrimit të plotë të tyre në vendin fqinj, nuk janë të pakta.

Sipas një studimi të kryer së fundmi në Britani,  mosha e realizmit të qëllimeve dhe ambicieve konsiderohet 33 vjeç.

Policia holandeze zbuloi gjatë një koncerti rock-u vjedhjen e 30 telefonave celulare nga një person i cili i kishte fshehur në pantallona

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal