Një ortek librash nën bredhin e Krishtlindjes

10/12/2019 - 22:21

Në mbretërinë e sagave nuk ka Krishtlindje pa libra nën bredh. Çdo vit, para festave, Islanda, një prej tregjeve me të vogla të librave në botë, feston Jolabokaflod-in, tekstualisht, “Lumi i librave të Krishtlindjes” në islandisht.

Nëpër librari ose supermarkete, në stenda paraqiten me qindra tituj të rinj me çmime të ulëta.

Sipas Shoqatës Islandeze të Botuesve, afërsisht shtatë islandezë në dhjetë blejnë një ose më shumë libra si dhurata Krishtlindjeje. Ata i përzgjedhin librat e tyre në katalogun “Bokatidindi”.

I shpërndarë nëpër të gjitha kutitë postare të vendit, katalogu prej 80 faqesh propozon romane, poema për të rinjtë. Edicioni i tij për vitin 2019, paraqet 842 publikime të reja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare, nëna e aktorit të njohur Sylvester Stallone.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Prishtinë, ku një banesë është grabitur nga një person i armatosur.

Nezihat Stërmasi ka festuar ditën e sotme 100-vjetorin e lindjes së saj.

Një video është bërë virale në internet dhe ka shkaktuar shqetësim mes ekspertëve pasi në të shfaqen disa persona që ndjekin një grua lak

Gjatë kohës së karantinës, kur e gjithë bota u izolua nga përhapja e pandemisë së koronavirusit, filmi “Contagion” i vitit 2011, pati një

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, është mjaft aktive dhe e ndjekur në rrjetet sociale.

Që prej ditës së shtunë, këngëtarja e njohur nga Kosova Fjolla Morina, është nën arrest pasi u kap me një armë zjarri me 23 fishekë lufta

Ajo është 54 vjeçe, por mosha për të është vetëm një numër. 

Termi “Hëna Blu” përdoret për të përshkruar dy lloje të ndryshme të hënave.

Nisja e shkollës në kushtet e pandemisë dhe nën masa të rrepta për të parandaluar përhapjen e Covid-19 ka sjellë jo pak probleme për nxën