Një pyll në mes të stadiumit

09/09/2019 - 12:20

Kuratori zviceran ka shndërruar stadiumin Wörthersee në Austri në një pyll për ngritjen e vetëdijes për ndryshimet klimatike dhe shpyllëzimit. "For Forest – The Unending Attraction of Nature" shënon instalimin më të madh të artit publik në vend derimë sot.

Brenda stadiumit ndodhen rreth 300 pemë, disa që peshojnë 9 tonë secila, të instaluara me kujdes në mes të stadiumit. Littmann me anë të instalacionit solli në jetë një vizatim të artistit austriak dhe arkitektit Max Peintner.

Peintner në vitin e tij të vitit 1970 zbulon kërcënimin që i kanoset mjedisit natyror duke imagjinuar një kohë kur pyjet do të ekzistojnë vetëm si objekte ekspozite.  Ekspozita do mbahet e hapur nga 8 shtatori deri më 27 tetor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotoja e një vogëlushi nga Kosova është publikuar dje në ekranin gjigand të “Times Square” në New York.

Dashurisë i janë thurur vargjet më të bukura që mund të krijojë mendja e njeriut, vepra arti që kapërcejnë kufijtë e së imagjinueshmes, e

Edhe pse kanë kaluar 10 vite nga vdekja e tij, çështja e Michael Jackson vijon të jetë mjaft e diskutuar në media.

Pak kohë më parë Era Istrefi publikoi bashkëpunimin me reperin rus Sayonara Boy.

Rrudhat janë pjesë e paevitueshme e procesit të plakjes.

Xhejson Bafti, vogëlushi që bëri për vete shqiptarët me të folurën karakteristike, teksa nuk shqiptonte dot shkronjën “k”, ka nisur sot r

Publikimi i fotove nudo të Princeshë Dianës në vitin 1996 krijoi një skandal.

Enti Federal i Mjedisit ka gjetur thuajse te të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike të dëmshme për shëndetin.

Kur je në një lidhje, zënkat janë të pashmangshme, por nëse ato bëhen gjithnjë e më të shpeshta është e natyrshme ta pyesni veten nëse li

Ajo duhej të ishte një nga ditët më të lumtura të familjes në Pensilvani të SHBA-ve, pasi do të martonin vajzën e tyre, por u kthye në nj