Një pyll në mes të stadiumit

09/09/2019 - 12:20

Kuratori zviceran ka shndërruar stadiumin Wörthersee në Austri në një pyll për ngritjen e vetëdijes për ndryshimet klimatike dhe shpyllëzimit. "For Forest – The Unending Attraction of Nature" shënon instalimin më të madh të artit publik në vend derimë sot.

Brenda stadiumit ndodhen rreth 300 pemë, disa që peshojnë 9 tonë secila, të instaluara me kujdes në mes të stadiumit. Littmann me anë të instalacionit solli në jetë një vizatim të artistit austriak dhe arkitektit Max Peintner.

Peintner në vitin e tij të vitit 1970 zbulon kërcënimin që i kanoset mjedisit natyror duke imagjinuar një kohë kur pyjet do të ekzistojnë vetëm si objekte ekspozite.  Ekspozita do mbahet e hapur nga 8 shtatori deri më 27 tetor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej 7 vitesh, këngëtarja e njohur Rozana Radi po shijon lidhjen e saj të dashurisë, ndonese asnjehere nuk eshte prononcuar per kete fakt

Një ish-Miss SHBA e kthyer së fundmi në mundëse profesioniste ka rrahur mizorisht ish-të dashurin e saj me zinxhirin e qenit.

Aktorja amerikane Olivia Munn, ka ndarë një sekret intim me publikun.

Organizata Botërore e Shëndetit dhe shumë ekspertë të Shëndetësisë, e kanë vlerësuar vendosjen e maskës mbrojtëse si mjetin kryesor të fr

Aktorja e njohur Hymejra Akbaj ka humbur djalin e saj në moshën 47 vjeç. Ajo e ka gjetur të birin të vdekur në shtëpi si pasojë e një sul

Universiteti Durham në Mbretërinë e Bashkuar po kërkon vullnetarë që do të jenë pjesë e një eksperimenti për COVID-19, e cila do të zbulo

Raporti i Princ Harry-t me mbretëreshën Elizabeth ka ngjallur përherë shumë diskutime në rrjetet sociale nga ndjekësit e pallatit mbretër

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.