Njihuni me restorantin më të madh nënujor në botë (FOTO)

12/12/2019 - 15:30

Nëse doni të provoni një eksperiencë ndryshe, mund të vizitoni restorantin e parë nënujor të ndërtuar në Norvegji me një kapacitet total për 100 të ftuar.

Restoranti i quajtur "Under" që nga norvegjishtja përkthehet edhe "poshtë" dhe '"çudi", përveç se funksionimit normal, shërben edhe si një qendër kërkimore për jetën detare.

Ky restorant është 111 metra i gjatë dhe gjysmë i futur në ujë, me një vrazhdësi guaske prej betoni mirëpret gunga dhe leshterikë për të banuar aty.

Muret e trasha të betonit lejojnë që ajo t'i rezistojë presionit dhe tronditjes nga kushtet e detit dhe dritarja masive panoramike e restorantit ofron një pamje nga deti, pasi ndryshon gjatë gjithë stinëve dhe kushteve të ndryshme të motit.

"Under është një përparim natyror i eksperimentimit tonë me kufijtë. Një pikë referimi e re për Norvegjinë Jugore, ajo ofron kombinime të papritura të sfidave që përcaktojnë vendndodhjen fizike të një personi në mjedisin e tij", u shpreh themeluesi dhe arkitekti Snøhetta, Kjetil Trædal Thorsen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej disa muajsh, pandemia ka pushtuar botën duke krijuar vështirësi dhe probleme të ndryshme.

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, ka treguar se vuante nga një depresion i një shkalle të ulët për sh

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, veçse vjen duke u rritur.

Këngëtarja Aurela Gaçe është duke xhiruar klipin e këngës “Lento Lento” në Vlorë.

Vajza e aktorëve Vincent Cassel dhe Monicca Bellucci është akuzuar së fundmi se ka bërë ndërhyrje kirurgjikale.

Qyteti i Los Anxhelosit ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që organizojnë festa të mëdha duke mos ndjekur rregullat anti Covid.

Kitara e yllit të Rock and Roll, Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milionë dollarë. Kitara akustike Martin D-18 e vitit 1942, u ble

Shënojeni diku emrin Elina Zhengo pasi me siguri do ta dëgjoni shpesh në të ardhmen si një ndër atletet më premtuese në Europë.

Një foshnjë raportohet se ka lindur shëndoshë e mirë në Kinë, megjithese i ishte mbështjellë kordoni i kërthizës rreth gjashtë herë përre

Fotoreporteri Bilal Jawich ishte në shtëpinë e tij, në periferi të Bejrutit kur një shpërthim, i cili ka lënë të paktën deri tani mbi 100