Njihuni me shenjën më të dobët të horoskopit

09/05/2021 - 11:56

Lindur midis 19 shkurtit dhe 20 marsit, Peshqit është ndoshta shenja më e dobët mendore e zodiakut.

Kjo nuk do të thotë që Peshqit nuk janë inteligjentë. Si shenja e fundit e zodiakut, ato janë shenja astrologjike "më e vjetër" dhe më e mençur.

Por Peshqit janë ëndërrimtarë natyralë dhe gjithmonë e kanë kokën në re në vend që t’i mbajnë këmbët në tokë.

Ata janë shkëputur nga realiteti dhe nuk kanë interes të largohen nga bota e tyre e fantazisë.

Secila shenjë e zodiakut ka një trup qiellor sundues që zbulon karakteristikat e rëndësishme të asaj shenje.

Ndërsa shumica e shenjave kanë vetëm një trup qiellor, Peshqit drejtohen nga dy planetë, Neptuni dhe Jupiteri.

Neptuni është planeti i ëndrrave, frymëzimit dhe fuqisë psikike.

Ai është gjithashtu planeti i konfuzionit dhe iluzionit. Edhe pse janë pa diskutim krijues dhe intuitivë, Peshqit gjithashtu priren të humbasin në fantazi dhe ngatërrohen lehtësisht, duke i bërë ata të duken më pak inteligjentë sesa janë.

Ndikimi i Neptunit gjithashtu i bën Peshqit veçanërisht të prirur ndaj varësive, veçanërisht të drogës dhe alkoolit.

Mbingarkesa e shpeshtë në këto vese shton mungesën e qartësisë mendore të Peshqve.

Jupiteri është planeti i besimit, fatit dhe optimizmit. Peshqit preferojnë të mbështeten në fat sesa të besojnë në fuqinë dhe aftësinë e tyre personale për të kontrolluar fatin e tyre.

Çdo shenjë e zodiakut ka një simbol unik, zakonisht një kafshë, që përmbledh karakteristikat e dallueshme të asaj shenje.

Simboli për Peshqit është peshku.

Ashtu si një peshk do të ndjekë shkollën ose rrymën e tij, Peshqit manipulohen dhe kontrollohen lehtësisht nga të tjerët.

Me një argument mjaft bindës, Peshqit mund të besojnë gjithçka.

Ata janë gjithashtu shumë të dhembshur dhe empatikë dhe në të vërtetë mund të marrin dobësitë dhe betejat e atyre përreth tyre.

Çdo shenjë e zodiakut i përket një prej katër elementeve natyrore: toka, ajri, zjarri dhe uji.

Peshqit janë një nga shenjat e ujit, të cilat njihen si emocionale dhe të ndjeshme.

Peshqit mendojnë me zemrat e tyre, jo me kokën e tyre dhe drejtohen nga ndjenjat sesa nga logjika.

Të gjitha këto tipare dhe ndikime i bëjnë Peshqit të njihen si shenja më e dobët mendërisht e zodiakut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një postim në rrjete sociale i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka ngritur dyshimet se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua

Kombinimi i veshjeve me aksesorë shtesë për të krijuar një stil unik është pjesë e pandarë e përditshmërisë së artistes durrsake Asel Ist

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh.

Princi Philip do të kishte festuar 100-vjetorin e lindjes më 10 qershor dhe me rastin e ditës së tij të lindjes, anëtarët e familjes mbre

Marsi është planeti i energjisë dhe jetës suaj mund t’i kishte munguar, por kjo situatë po ndryshon pasi tashmë planeti do të kalojë në s

Janë plot dhjetë ndryshime ato të cilat sjellin në vetvete kundërshtime mes gjinisë mashkullore dhe femërore.

Kur punojmë shumë për të përfunduar një projekt, shumica prej nesh përpiqen të dëgjojnë muzikë, në mënyrë që të përqendrohemi në detyrën

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze.

Studiuesja e astrologjisë Keti Sula ka treguar se përse kryeministri Edi Rama fitoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në verë më shumë se kurrë, dielli shqetëson shikimin tonë, prandaj përdorimi i syzeve dielli bëhet më i domosdoshëm.