OBSH: Varësia nga lojërat online është sëmundje

21/09/2018 - 19:03

   Kur dëshira për të luajtur në lojërat online, na kthehet në një obsesion, duhet të bëjmë kujdes sepse tashmë kjo është një sëmundje…”

Entela Binjaku, psikologe: Arsyeja se pse është parashikuar tashmë edhe ligjërisht si sëmundje, lidhet me faktin se tiparet që shfaq një individ që frekuenton lojërat online janë tipare qeë flasin për çrregullime të shëndetit mendor, gjendje të paqetë, padurim për të shkuar një orë e meparë për tu bërë pre e kësaj loje, koha e gjatë që kalohet, pasioni i pakontrolluar.

Referuar përhapjes së këtyre lojërave në nivel global dhe varësisë që krijohet prej tyre bëri që Organizata Botërore e Shëndetësisë, ta përfshij në listën e sëmundjeve të gjeneratës së re.

Entela Binjaku, psikologe: Të gjithë ata individë që kalojnë një kohë të gjatë, që në mungesë të kësaj kohe të kaluar nuk ndihen mirë, humbasin qetësinë e brendshme, edhe në përditshmërinë e tyre kanë rendiment të ulët në punë, sepse gjithë energjia psikike shkon në drejtim të përmbushjes së dëshirës për të luajtur.

Megjithatë nuk duhet të trembemi pasi përdorimi i lojërave elektronike apo atyre online është tashmë një trend global, e rëndësishme është të kuptojmë se kur kemi nevojë për ndihmën e specialistit.

Entela Binjaku, psikologe: “Kjo duhet kuptuar në qoftë se shikojmë se ajo nuk është më një hobi, së dyti shikojmë që merr prioritet krahasuar me aktivitetet e tjera dhe së treti kur arsyetojmë se kemi pasoja negative nuk arrijmë ta frenojmë këtë pasion ose obsesion”.

Fëmijët dhe moshat e reja janë frekuentuesit më të shpeshte të lojërave elektronike. /tvklan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aurenc Bebja/ Publikohet letra e lamtumires se Princ Vidit drejtuar shqitareve para se ai të largohej nga porti i Durrësit.

Kryeministri Edi Rama ishte sot i ftuar në “Zonë e Lirë”.

Në fillim-vitet ’90, kompania SOE paraqiti planin ambicioz për ndërtimin e kompleksit “Dionisos”, në Sitia, Kretë.

Në shekullin e 16-të, njerëzit besonin se një enë gjaku në gishtin e katërt të dorës së majtë shkonte drejtpërdrejt në zemër.

Një klub austriak ka ngritur një debat të ashpër në vend pasi i ka ofruar tifozëve kuponë për të hyrë në një shtëpi publike.

Kurorëzimi i një historie dashurie nuk është fundi i lumtur, por një fillim i ri, i cili ndonjëherë mund të jetë i mundimshëm dhe i vësht

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan u shfaq në momente tepër të vështira gjatë takimit me homologun moldav, Igor Dodon.

Ambicia është karakteristikë që nuk e kanë të gjitha shenjat e horoskopit.

Në fillim të kësaj jave, një grua 70-vjecare nga Arabia Saudite realizoi ëndrrën e saj më të madhe.

Këngëtarja shumë e dashur për publikun shqiptar Aurela Gaçe festoi ditëlindjen pak ditë më parë.