Oksigjen në Mars, NASA siguron provat e para

14/11/2019 - 19:16

NASA ka siguruar për të parën herë prova konkrete për praninë e oksigjenit në atmosferën e Marsit. Zbulimi është bërë mbi kraterin Gale, nga Roveri Curiosity, aktiv që nga gushti i 2012-ës.

Instrumentet e Curiosity në tre vitet e fundit në mars, kohë kjo e barabartë me rreth gjashtë vite në tokë, kanë zbuluar, krejt papritur, variacione rajonale të molekulave të oksigjenit, që në tokë konsiderohet sinonim i jetës.

Shkencëtarët e Curiosity, kanë publikuar rezultatet në revistën Journal of Geophysical research: planets. Oksigjeni marsian duket se sillet si metani, i pikasur në të shkuarën nga Curiosity. Nivelet e tij janë në fakt shumë të ulëta në periudhën e dimrit, më pak se 1 për qind, sipas shkencëtarëve të NASA-s, por rriten ndjeshëm në pranverë dhe verë. Pikërisht siç bën edhe metani.

Kërkuesit e Nasa-s nuk kanë për momentin një shpjegim për këtë luhatje që nuk mund të shpjegohet me dinamikat normale të atmosferës. Për shkencëtarët duhet të ketë një shkak tjetër, psh të natyrës gjeologjike. Një shpjegim tjetër, mund të jetë edhe prania e formave të mundshme të jetës bakteriale. Por për këtë të fundit, të paktën për momentin, nuk ka prova. Curiosity nuk ka instrumentet për të shuar dyshimin. Detaje më të mëdha mund të mësohen nga dy misionet e programuara për 2020; exoMars 2020 i agjencisë hapësinore evropiane dhe mars 2020, të NASA-s, që do të kërkojnë gjurmë të formave të mundshme të jetës, të tashme apo të shkuar, në mars.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua 55-vjeçare është vrarë nga një tigër në kopshtin zoologjik të Zyrihut.

Një shpend që fluturon mbi plazhin Myrtle në Karolinën Jugut duke mbajtur në kthetra një peshk të stërmadh.

Ministri i Financave, Rishi Sunak inkurajoi sot britanikët të “hanë jashtë për të mbështetur” punësimin në restorante, në ditën e parë të

Ylli i muzikës pop Kate Perry, ka pranuar së fundmi depresionin dhe ankthin gjatë shtatzënisë me disa postime ‘kriptike’ në rrjetet socia

Bernie Ecclestone do të festojë në tetor 90 vjetorin, por përvecse është gjysh dhe stërgjysh, tani është bërë sërish baba.

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, nga studio e “Historia ime”, foli këtë të premte për humbjen e parakohshme të të

DASHI: Si impulsivë, spontanë dhe me reflekse të shpejta, pjesëtarët e kësaj shenje janë inteligjentë dhe aktivë, kështu

Zonja e parë e Shtëpisë së Bardhë, Melania Trump është mjaft e njohur për gardërobën e shtrenjtë, por nuk janë vetëm rrobat e saj që janë

Mark Wahlberg ka bërë një njoftim që ka befasuar të gjithë ndjekësit e tij.

Turistet në plazhin Myrtle Beach, në SHBA, kanë asistuar në një skenë të pabesueshme.