Oktapodi që mund të vrasë 26 njerëz në pak minuta (VIDEO)

18/07/2019 - 08:55

Dy turistë britanikë në Australi, ishin jashtëzakonisht me fat pasi vendosën të luajnë me një oktapod të vogël vdekjeprurës, pickimi i të cilit mund të vrasë deri në 26 vetë në pak minuta.

Një nga turistët e postoi videon me “lojën” e rrezikshme në Facebook dhe shpejt u bë virale. Ross Saunders dhe Johnpaul Lennon u filmuan duke luajtur me oktapodin, duke e lënë atë që t’i prekë. Ata nuk e merrnin parasysh faktin që kjo mund t'u sillte vdekjen e dhimbshme. Sipas Odditycentral, turistët kishin shkuar për peshkim kur gjetën moluskun.

Oktapodi me tentakula blu, një nga kafshët më të rrezikshme në botë, ka helm të mjaftueshëm në tentakulat e tij aq sa për të vrarë dhjetëra njerëz.

Ekspertët theksojnë se viktimat nuk mund ta kuptojnë pickimin. Pak minuta më vonë, viktimat ndjejnë dhimbje, paralizë e plotë dhe ndodh vdekja.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dëshira për tu bërë pjesë e ushtrisë, ka detyruar një 23-vjeçar të presë për herë të parë flokët e tij pas 15 vitesh.

Një grua 41-vjeçare vuan nga një sëmundje e rrallë, që e bën atë të plaket tetë herë më shpejt sesa personat e tjerë në mbarë botën.

Ditët e fundit dukesha Meghan Marke dhe Princ Harry janë ‘sulmuar’ nga mediat dhe ndjekësit e tyre për udhëtimet me avion privat dhe push

Klodjana Haxhiaj, gazetarja e njohur në Durrës e cila ndër vite ka raportuar ngjarje nga më të ndryshme për qytetin bregdetar, sot ka dhë

Kujtimet janë si një muzë plot me gjëra të bukura, por edhe të shëmtuara, megjithatë studimet po i vënë në diskutim ato.

Shtëpia e Gary Neville është padyshim një nga më të veçantat e para ndonjëherë. Shtëpia ka formë luleje, e mimetizuar në mënyrë perfekte

Rike Roçi u bë një ndër vajzat më të ndjekura dhe të komentuara në rrjete sociale pas pjesëmarrjes së saj në reality show “Big Brother” d