Origjina e fjalës “Avokado”, do të surprizoheni

23/10/2020 - 22:28

Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.

Ka shumë arsye për të dashur avokadot. Jo vetëm që janë plot me yndyrna të mira që mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme dhe ulin rrezikun e kancerit, por ato kanë shije shumë të shijshme.

Por ato mund të marrin një kuptim të ri të denjë për të qeshur, kur të mësoni historinë pas emrit të tyre.

Avokadot fillimisht erdhën nga Meksika dhe Amerika Qendrore, ku i gjetën njerëzit indigjenë Nahua. Në atë kohë, avokadot quheshin “āhuacatl” – që gjithashtu ndodh të nënkuptojë «testikuj».

Studiuesit mendojnë se fisi zgjodhi emrin për shkak të formës dhe u konsiderua një afrodiziak.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Melania Trump po dekoron për Krishtlindje Shtëpinë e Bardhë për herë të fundit.

Ngritja “raketore” Elon Musk mes njerëzve më të pasur të botës, vazhdon pa ndalim.

Një truk shumë praktik me lëvoren e bananes mund të bëjë mrekulli për këmbët tuaja.

Para dy netësh u mbajt ceremonia e “American Music Awards”, që mblodhi disa nga emrat më të njohur të muzikës botërore.

Një kirurg në Arabinë Saudite ka vdekur në dhomën e operacionit të spitalit ku do të kryente një procedurë ortopedike, njoftonin mediat v

Një taksist në Turqi ka bërë një gjest që jo shumë njerëz e bëjnë, pasi gjeti një sasi të konsiderueshme parash në automjetin e tij.

Periudha e vështirë është gati të mbarojë për pothuajse gjysmën e shenjave të zodiakut.

Këngëtarja shqiptare, Zajmina Vasjari mbetet një nga femrat më tërheqëse të showbiz-it shqiptar.

Përse vijojmë të dezinfektojmë sipërfaqet nga frika e koronavirusit kur e dimë se ai qëndron në afër?

Një burrë që vrau gruan e tij u tha policëve, se ajo nuk ishte e lumtur pasi ai nuk dukej aq mirë sa ajo.