Përralla e Krishtlindjes, e treguar nëpërmjet sklupturave prej akulli

18/12/2012 - 11:49

 

Këto skulptura të punuara në akull janë veprat e artit të punuara më me finesë për këto Krishtlindje dhe janë të hapura për publikun në mes të një qyteti industrial.

Ato janë krijime të skulptorit të talentuar Jamie Wardley dhe janë të vendosura në qëndër të qytetit të Bradford-it për të mbushur me gëzim kalimtarët, por edhe për të joshur blerësit.

Të 12 pjesët e artit tregojnë historinë e një dhelpre të vogël të bardhë e cila përpiqet të gjejë babagjyshin dhe që kërkon ndihmë nga miqtë e saj të mbretërisë së kafshëve.

Z. Wardley, i cili më parë ka qenë i mirënjohur për skulpturat e rërës, statujat e akullta i ka bërë në studion e tij ku temperatura ishte konstante, -12 gradë celsius.

 

Puna është autorizuar nga Këshilli Bashkiak i Bradford-it dhe është menduar që të promovojë vlerën e tolerancës, e cila artisti thotë se është veçanërisht e rëndësishme në qytetet me shumë diversitet.
“ Dhelpra është shumë tolerante me të gjithë kafshët që takon edhe pse ato shpesh kanë dëshirë që ta hanë atë. Kjo pasi ajo ka besim se do ta përmbushë misionin e saj”- tha Z. Wardley.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

DASHI: Nuk ka rëndësi nëse e takoni në rrugë, në bibliotekë, në spital apo duke pritur në radhë, nëse i ofron diçka për

Ish-mbreti belg, Albert II, ka pranuar se është babai i një gruaje të lindur nga një lidhje jashtëmartesore pasi u detyrua të jepte një k

Meghan Markle dhe Kate Middleton kanë qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të marrëdhënies me njëra-tjetrën.

Nga Italia, historitë e suksesshme të shqiptarëve si një dëshmi e integrimit të plotë të tyre në vendin fqinj, nuk janë të pakta.

Sipas një studimi të kryer së fundmi në Britani,  mosha e realizmit të qëllimeve dhe ambicieve konsiderohet 33 vjeç.

Policia holandeze zbuloi gjatë një koncerti rock-u vjedhjen e 30 telefonave celulare nga një person i cili i kishte fshehur në pantallona

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal