Parashikimi i shkencëtarëve: Ja ç’ndodh pas Covid-19

24/10/2020 - 17:05

Shkencëtarët paralajmërojnë se pasojat psikologjike të pandemisë së koronavirusit do të jenë të mëdha.

Ato mendojnë se për këtë arsye, ajo që do të shohim në vijim do të jetë një rënie e numrit të lindjeve, ndërsa njerëzit do të qëndrojnë më gjatë të pamartuar.

Ekspertë në Shtetet e Bashkuara rishikuan 90 studime në përpjekje për të parashikuar ndikimet mbi sjelljen në shoqëri dhe normat gjinore, madje edhe personave që nuk janë infektuar.

Ata presin që shtatzënitë e planifikuara të reduktohen në përgjigje të krizës globale shëndetësore dhe njerëzit në përgjithësi t`i shtyjnë martesat dhe prindërimin. Rënia e nivelit të lindjeve do të ketë ndikim të fortë në shoqëri dhe ekonomi, shprehen ata, duke prekur mundësitë e punësimit dhe mbështetjen për moshat e treta.

Për më tepër, ndarja e pabarabartë e punës shtesë në shtëpi që ka sjellë izolimi mund të pasohet nga shkencëtarët, prej një shtimi të pabarazisë gjinore dhe nxitjes së konservatorizmit social.

Në shumë mënyra, studiuesit vënë në dukje se ‘pandemia është kthyer një eksperiment social në të gjithë botën’ – rezultatet e të cilit, janë ende larg përfundimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Festimet në nder të 108-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë janë zhvilluar nga shqiptarët në të gjithë botën.

I ftohti dhe era dëmtojnë shumë lëkurën dhe kjo periudhë cilësohet nga dermatologët si më delikatja përsa i përket lëkurës.

Ura e famshme e Bosforit në Stamboll, që lidh Turqinë Europiane me atë Aziatike, është veshur me ngjyrat kuqezi mbrëmjen e sotme.

Një tjetër urim i veçantë  ka ardhur për festën e 108-vjetorit të Pavarësisë për Shqipërinë ditën e sotme.

Moderatorja Gerta Gixhari ishte e ftuar së fundmi në "Glamour Zone", me Ester Bylykun.

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, është bërë nënë për herë të dytë.

Nëse 2020 ju ka lodhur seriozisht nervat, viti i ardhshëm (2021) do të korrigjojë të gjitha sikletet dhe keqkuptimet dhe do t'ju japë lum

Me foton më të bukur, reperi kosovar, Arian Gushi ose ndryshe Gold Ag ka dhënë lajmin se është bërë baba për herë të parë me një djalë.

Në tetor të vitit që lamë pas, shefi i njohur i kuzhinës Renato Mekolli pranoi se është në një lidhje dashurie.

Aktorja dhe skenaristja italiane, Daria Nicolodi ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare.