"Parasite" hyn në histori - Filmi i parë më i Mirë në gjuhë të huaj! Fiton 4 Oscar

10/02/2020 - 09:24

Thanë se “Parasite” s’ka nevojë për një Oscar, por Oscars kanë nevojë për “Parasite” dhe patën të drejtë.

“Parasite” fitoi çmimin Oscar për Filmin më të Mirë të vitit duke u bërë kështu filmi i parë jo në anglisht që merr këtë çmim.

Në gjithë historinë e Oscars, janë nominuar vetëm 11 filma ndërkombëtarë në kategorinë e Filmit më të Mirë.

“Parasite” fitoi edhe për Regjinë më të mirë, Skenarin më të mirë dhe Filmi më i Mirë në gjuhë të huaj.

Filmi thriller-komedi është vepër e regjisorit nga Koreja e Jugut, Bong Joon-ho. Përsa i përket fabulës, Kim Ki-taek, gruaja e tij Chung-sook dhe fëmijët Ki-woo dhe Ki-jeong jetojnë në një apartament të vogël, gjysmë-bodrum dhe përballen me probleme ekonomike, derisa takohen me një familje të pasur, ku edhe nis zhvillohet dinamika e intrigës befasuese.

Për momentin, filmi është i disponueshëm në Apple Tv dhe Amazon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një infermiere që punon në një spital në Britaninë e Madhe është surprizuar nga familjarët e saj sa hapi derën e shtëpise.

Kryqi i Kuq në Austri ka krijuar një aplikacion të quajtur “Stopp Corona”, që do t’u vijë në ndihmë qytetarëve për të shënuar të gjitha k

Një i moshuar 92-vjeçar nga Izraeli, i lyen flokët bashkëshortes së tij gjatë karantinës.

E kujt i kishte shkuar mendja se kinemaja do të shndërrohej një ditë, në një monitor të madh përballë një parkingu automjetetsh.

Aktorja e njohur e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, Mimoza Marjanaku, nga karantina ku është vendosur në Itali së bashku me familje

Një djalosh 13-vjeçar nga Brixton, Londër mendohet se është bërë viktima më e re e koronavirusit në Britani.

Një tablo e piktorit holandez, Vincent van Gogh u grabit në një muze në Holandë, aktualisht i mbyllur për shkak të pandemisë së COVID-19,

Një javë pas vendosjes së karantinës së ashpër në Britani, janë raportuar të paktën tre episode të dhunës brenda famijes që kanë përfundu

Pas publikimit të lajmit se ilaçi i përgatitur nga “Kevzara” ka shëruar me sukses pacientin e parë, të infektuar me COVID-19, me metodën