Parazitët e kokës i marrin jetën 12-vjeçares, policia shokohet nga ajo që gjen në dhomën e saj

01/10/2020 - 20:50

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Xhorxhia të SHBA-së. Raportohet se një 12-vjeçare ka ndërruar jetë si rezultat i tërthortë i një infektimi të rëndë nga parazitët e kokës.

Policia ka thënë se dhoma ku qëndronte fëmija, ishte e mbushur me insekte dhe minj. Vajza e identifikuar si Kaitlyn Yozviak ndërroi jetë nga një arrest kardiak.

Besohet se pickimet e përsëritura nga parazitët, i ulën nivelet e hekurit në gjak dhe kjo dyshohet nga mjekët se është shkaku kryesor i sulmit kardiak. Kur agjentët arritën në shtëpi dhe gjetën trupin e saj, dhoma ishte e ndyrë dhe e amortizuar, ndërsa parazitë të shumtë gjendeshin në të gjithë hapësirën e shtratit.

Në polici prindërit e të ndjerës, mamaja Mary Katherine dhe babai Joey Yoziviak kanë deklaruar se e bija kishte më shumë se një javë e gjysmë pa u larë. Ndërkaq, raportohet se prindërit janë arrestuar nga policia dhe akuzohen për vrasje të shkallës së dytë si edhe mizori ndaj fëmijëve.

Autopsia përcaktoi se vdekja erdhi si pasojë e “dhimbjes të madhe prej neglizhencës mjekësore”. Pas vdekjes së Kaitlyn hetuesit kontrolluan shtëpinë familjare dhe zbuluan se 12-vjeçarja ishte detyruar të jetonte në kushte të ndyra, me krimba e insekte që dilnin në çdo sipërfaqe.

Shtëpia përshkruhej gjithashtu si “e mbushur me një numër shumë të madh macesh”.

Shërbimet e fëmijëve në Georgia më parë kishin marrë dy fëmijë nga kujdestaria e prindërve të Kaitlyn prej kushteve të rënda sanitare të shtëpisë.

Një çift kishte ofruar të adoptonte vajzën, por Yozviak e Horton ndryshuan mendje pasi fillimisht kishin pranuar të adoptohej.

Gjyshja e Kaitlyn, Anna Horton tha se kishte qenë e gatshme të kujdesej për famijën sikur shërbimet sociale të kishin ndërhyrë për ta hequr nga kujdestaria e prindërve .

Vogëlushja Kaitlyn mësonte mirë në shkollë. Mësuesja e saj Lelin Holt: “Ishte një vajzë aq e ëmbël, gjithmonë e respektueshme, asnjëherë nuk krijonte probleme”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Punonjësit e Muzeut Egjiptian në Kajro përfunduan në gjyq për akuzat e ngjitjes në një mënyrë ”false” të mjekrës së Tutankhamonit.

Shkencëtarët kanë zbuluar një asteroid gjigand që përmban mjaftueshëm metal sa për të bërë miliarder këdo në Tokë.

Numri i koalave në të gjithë shtetin australian të Uellsit të Ri të Jugut është në rënie të qëndrueshme për shkak të stresit në sistemin

Ish-bashkëshortja e Raoul Bova, Chiara Giordano po përjeton një histori të re dashurie me balerinin e njohur të spektaklit më të ndjekur

Shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë jashtëzakonisht të rrallë të bazuar në karbon në atmosferën e hënës së Saturnit Titan që mund të e

Andrra Destani dhe Sinan Hoxha ngelen një nga çiftet më të dashur për publikun shqiptar. Gjithashtu Andrra, është mjaft aktive në rrjete

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një 55-vjeçare me profesion terapiste vrau dy vajzat e saj binjake 7-vjeçare teksa këto të fun

Në vitin 1980, paleontologët nga Universiteti “ California Riverside” vizituan Ishullin Seymour, pjesë e në zinxhiri ishullor në Gadishul

Një prej personave më të famshëm në Instagram, milioneri Gianluca Vacchi dhe e dashura e tij Sharon Fonseca 25 vjeçare, janë bërë prindër