Pas divorcit, gjykata detyron burrin t'i shlyejë ish-gruas 27 vite punë shtëpie!

26/06/2019 - 11:02

Gjatë procedurave të divorcit, gjykata argjentinase vendosi t’i jepte rëndësi punës më të papaguar; punëve të shtëpisë! Kështu, një burrë, identiteti i të cilit mbetet i panjohur, është detyruar të paguajë ish-bashkëshorten për 27 vitet e punëve të shtëpisë.

Çifti u nda në vitin 2009, për t’i finalizuar procedurat dy vite më vonë, në 2011-n. Gjatë kësaj kohe, gruaja ka kërkuar kompensim dhe më në fund ia doli: ish-i shoqi do ta shlyejë me 163 mijë euro!

Pas 27 viteve martesë, kur burri kërkoi të ndahej pas saj, ajo ishte më shumë se 60 vjeçe, çka ia vështirësonte tejmase mundësine e gjetjes së një pune. Ndonëse kishte studiuar dhe gëzonte një diplomë ekonomike, me qëllimin e mirë për t’ju përkushtuar jetës familjare, ajo nuk kishte punuar një ditë të vetme, gjë që e ndalonte nga mundësia e marrjes së një pensioni. Kështu, jetën ia dedikoi rritjes së fëmijëve, edukimit të tyre dhe punëve të shtëpisë.

Sipas gjyqtares Victoria Fama, meqë këto vite punë në shtëpi nuk janë paguar në një mënyrë a në një tjetër, është koha tani. Kompensimi ekonomik u përfshi në Kodin Civil të Argjentinës që në vitin 2015, i cili përfshin dëmshpërblim me para, mallra ushqimore e të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono

Një mjek i cili nuk ka përdorur sapun dhe shampo për 4 vite i ka lënë gojëhapur të gjithë teleshikuesit në New York.

Muzeu i Luvrit, i cili shumëfishoi ofertën e tij në internet dhe rrjetet sociale gjatë kohës së izolimit, u mbështet masivisht nga 10,5 m

Me këtë pamje të re, ylli i futbollit Cristiano Ronaldo është shfaqur për herë të parë në vitin 2003 kur sapo ishte transferuar tek Manch

Tatler, një revistë britanike, publikoi disa informacione në lidhje me mënyrën si Kate Middleton po përballon situatën e tanishme, që mes

Kylie Jenner ka treguar edhe njëherë asetet e saj me bikini nga karantina. Ajo e ka postuar pothuajse përditë foto të nxehta nga vetizoli

Dhëndri i ish-kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli, sipërmarrësi Angjelin Serreqi është vendosur në fokus të një shkrimi të publikuar