Pas plagëve të tërmetit, atmosfera festive e Durrësit nuk mungon as këtë vit…(VIDEO)

07/12/2019 - 16:59

Ndonëse nuk i presim me gjallërinë e një viti më parë për shkak të tragjedisë që vendi kaloi më 26 nëntor, festat e fundvitit janë pranë.

Ditët ecin në kalendar, pavarësisht se Durrësi e durrsakët kanë përjetuar shumë këto kohë.

Qyteti u lëkund fort e shpesh, disa i lëshoi dhe shumë i  mbajti, u braktis dhe u ringrit sërish, e ndërsa tani, Durrësi ka nisur të zbukurohet e dekorohet.

Në sheshin “Liria” dhe rrugët kryesore të qytetit bregdetar janë vendosur zbukurimet simbol të festave të fundvitit, dritat ndriçuese që na kujtojnë se slita e babagjyshit me drerë ka nisur fluturimin dhe faqja e 2019-ës, po shkon drejt fundit.

Prej dy ditësh, ndërmarrja e dekorimit të qytetit ka nisur punën për të sjellë atmosferën festive të Krishlindjes dhe Vitit të Ri.

Edhe pse në rrugë të ndeshin shpesh sytë shiritat nëpër pallate e ndërtesa apo grumbuj inertesh, sërish Durrësi i veshur nën petkun e bukur të festave, të shtyn të shpresosh për një vit të ri më të mbarë dhe me ditë të qeta.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Viti 2021 pritet të jetë shumë më ndryshe se viti pandemik që lamë pas, për shkak të të cilit u anuluan shumë prodhime kinematografike os

Nga sot qyteti i Milanos ndalon pirjen e duhanit në mjedise të hapura në disa zona të qytetit. Ndalimet fillojnë nga stacionet e transpor

Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Tecamac të Meksikës, ku një vajzë 12-vjeç dhe një djalë 15 vjeç kanë sjellë në jetë një d

Një person në California, SHBA, i cili ishte “i frikësuar për të shkuar në shtëpi për shkak të Covid” jetoi i fshehur në Aeroportin O’Har

Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Melania Trump ka dhënë mesazhin e saj të lamtumirës në prag të largimit nga Shtëpia

Arkeologët tashmë do të kenë mundësi të kuptojnë më mirë Tempullin e Kukulcan pasi një investigues pati mundësinë të filmonte brenda stru

Në një zonë lindore të Turqisë, trashësia e dëborës ka shkuar deri në pesë metra.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, rrallëherë publikon foto familjare, por këtë herë e ka thyer këtë rregull.

Ka befasuar deklarata e një prifti ultra-ortodoks në Izrael, i cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”.