Pas ujit në Hënë, NASA zbulon molekulën ‘e çuditshme’ në Titan

28/10/2020 - 19:23

Shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë jashtëzakonisht të rrallë të bazuar në karbon në atmosferën e hënës së Saturnit Titan që mund të ekzistojë vetëm në tokë në kushte laboratorike.

Ajo që e bën këtë zbulim më interesant është se kjo molekulë e rrallë – ciklopropenilideni (C3H2) – nuk është gjetur kurrë më parë në një atmosferë, në sistemin diellor ose diku tjetër.

Sipas astronomëve, i vetmi vend ku C3H2 mund të mbetet i qëndrueshëm është boshllëku i ftohtë i hapësirës ndëryjore.

Melissa Trainer, një astrobiologe e NASA Goddard, tha se Titani mund të jetë një vendi i ngjashëm nga përbërja kimike me Tokën e lashtë kur jeta sapo kishte nisur.

“Ne duhet të dimë se çfarë po ndodh në atmosferë për të kuptuar reaksionet kimike që çojnë molekulat organike komplekse të formohen dhe të bie shi në sipërfaqe”, tha ajo.

C3H2 është një “molekulë e vogël shumë e çuditshme” që nuk zgjat shumë jashtë një mjedisi të kontrolluar pasi reagon shumë shpejt me molekulat e tjera dhe formon përbërje të tjera, por kur bëhet fjalë për Titanin, ai është shumë ndryshe nga hapësira ndëryjore – ai ka re hidrokarbure, liqene hidrokarbure dhe një atmosferë kryesisht azoti, me pak metan.

Deri më tani, ciklopropenilidina është zbuluar vetëm në retë molekulare të gazit dhe pluhurit, siç është Reja Molekulare Taurus në konstelacionin Demi, më shumë se 400 vit drite larg.

Zbulimi i ri i NASA-s vjen vetëm pak kohë pasi agjencia e hapësirës konfirmoi zyrtarisht praninë e ujit të pijshëm në sipërfaqen e Hënës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I ftohti dhe era dëmtojnë shumë lëkurën dhe kjo periudhë cilësohet nga dermatologët si më delikatja përsa i përket lëkurës.

Ura e famshme e Bosforit në Stamboll, që lidh Turqinë Europiane me atë Aziatike, është veshur me ngjyrat kuqezi mbrëmjen e sotme.

Një tjetër urim i veçantë  ka ardhur për festën e 108-vjetorit të Pavarësisë për Shqipërinë ditën e sotme.

Moderatorja Gerta Gixhari ishte e ftuar së fundmi në "Glamour Zone", me Ester Bylykun.

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, është bërë nënë për herë të dytë.

Nëse 2020 ju ka lodhur seriozisht nervat, viti i ardhshëm (2021) do të korrigjojë të gjitha sikletet dhe keqkuptimet dhe do t'ju japë lum

Me foton më të bukur, reperi kosovar, Arian Gushi ose ndryshe Gold Ag ka dhënë lajmin se është bërë baba për herë të parë me një djalë.

Në tetor të vitit që lamë pas, shefi i njohur i kuzhinës Renato Mekolli pranoi se është në një lidhje dashurie.

Aktorja dhe skenaristja italiane, Daria Nicolodi ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare.

Një burrë nga Kenia që gabimisht ishte raportuar i vdekur është kthyer në jetë të martën, ndërsa ndodhej në tryezën e morgut, ku trupi do