Pirja e birrës pas punës ndihmon në zvogëlimin e stresit dhe plakjes

06/12/2018 - 08:41

Edhe pse është përmendur gjithmonë se pijet alkoolike janë të dëmshme për shëndetin, disa studime e kanë kundërshtuar këtë argument dhe kanë gjetur dëshmi se do të ishte më e dobishme sesa duket, për sa kohë që është në sasi më të vogla.

Një studim shkencor i SHBA nga Shoqëria Amerikane e Gjenetikës Humane, zbuloi se elbi është mënyra më e mirë për të ulur shenjat e stresit, i cili është gjithashtu faktori kryesor kur është fjala për plakjen.

Studimi është kryer me testet e ADN-së që arriti në përfundimin se njerëzit që pijnë birrë kanë përmirësuar shëndetin e tyre, sepse ata kanë më pak të ngjarë të kenë sëmundje të veshkave dhe mund të luftojnë lodhjen emocionale, fizike dhe rutinën. Përveç kësaj, ato përmirësohen në pamjen fizike, sepse duken më të rinj dhe me moshë më të re biologjike.

Megjithatë, ekseset nuk janë kurrë të mira, prandaj, ekspertët tregojnë se pinë vetëm dy birra në ditë. Përveç kësaj, ata rekomandojnë konsumimin e këtyre pijeve alkoolike në të ashtuquajturën "Pas pune", pasi i ndihmon njerëzit të bashkëveprojnë në një mjedis të ri dhe të zhvillojnë marrëdhëniet e tyre ndërpersonale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Disa shenja zodiakale janë më të 'mbyllura' ndaj dashurisë, përqendrohen në gjëra të tjera, ose janë më të komplikuar në ndjenja, ndaj mu

Lionel Messi është një prej futbollistëve më të paguar në botë dhe së fundi ka blerë një avion privat për familjen e tij që kushton rreth

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të operacioneve në këtë planet.

Finalja e madhe e “Këngës Magjike” përfundoi mbrëmjen e së shtunës.

Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të 20-të së spektaklit të “Këngës Magjike” me këngën “Plas”.

Aktori i njohur i humorit shqiptar, Florjan Binaj ishte i ftuari special i kësaj puntate në "Mos i fol shoferit" në Ora News. 

Për herë të parë Aulona dhe Fatma dolën nga kosherja e zakonshme për të sjellë këtë puntatë një Thumb Magjik.

I njohur për karakterin e tij polemizues, ministri i Brendshëm i Italisë, Mateo Salvini është përplasur edhe me Pamela Anderson.

Këngëtaret me origjinë shqiptare Dua Lipa dhe Bebe Rexha janë nominuar për çmimet Grammy në kategorinë, “Best New Artist”, ose artistja m

Ed Razek, kishte deklaruar më herët se nuk punësonin modele trans pasi qëllimi i tyre është që të ruajnë “fantazinë”.