Pirja e birrës pas punës ndihmon në zvogëlimin e stresit dhe plakjes

06/12/2018 - 08:41

Edhe pse është përmendur gjithmonë se pijet alkoolike janë të dëmshme për shëndetin, disa studime e kanë kundërshtuar këtë argument dhe kanë gjetur dëshmi se do të ishte më e dobishme sesa duket, për sa kohë që është në sasi më të vogla.

Një studim shkencor i SHBA nga Shoqëria Amerikane e Gjenetikës Humane, zbuloi se elbi është mënyra më e mirë për të ulur shenjat e stresit, i cili është gjithashtu faktori kryesor kur është fjala për plakjen.

Studimi është kryer me testet e ADN-së që arriti në përfundimin se njerëzit që pijnë birrë kanë përmirësuar shëndetin e tyre, sepse ata kanë më pak të ngjarë të kenë sëmundje të veshkave dhe mund të luftojnë lodhjen emocionale, fizike dhe rutinën. Përveç kësaj, ato përmirësohen në pamjen fizike, sepse duken më të rinj dhe me moshë më të re biologjike.

Megjithatë, ekseset nuk janë kurrë të mira, prandaj, ekspertët tregojnë se pinë vetëm dy birra në ditë. Përveç kësaj, ata rekomandojnë konsumimin e këtyre pijeve alkoolike në të ashtuquajturën "Pas pune", pasi i ndihmon njerëzit të bashkëveprojnë në një mjedis të ri dhe të zhvillojnë marrëdhëniet e tyre ndërpersonale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emrat prej serialit televiziv “Game of Thrones” gjenden gjithmonë e më shumë në certifikatat e lindjes në Gjermani.

Astrologët kanë përcaktuar se femrat që i përkasin shenjës së Ujorit dhe Luanit, janë ato femra që konsiderohen si më inteligjentet.

Çifti i njohur i showbizit, Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha janë një nga dyshet më simpatike në showbiz-in shqiptar, jeta e të cilëve

Një çift të moshuarish janë kthyer në kishë për të ripërsëritur betimet e tyre në 75-vjetorin e martesës.

Teksa i shohim nga ekrani, shpeshherë duam që të kemi mënyrën joshëse të jetesës së të pasurve dhe të famshmëve, pa e ditur që për të arr

Producenti Steve Golin humbi jetën në moshën 64-vjeçare pas betejës me kancerin.

Vitet e fundit është bërë trend që femrat të bëjnë rimodelim të fytyrës apo dhe trupit të tyre.

Në autobusin e linjës Hamallaj-Durrës, qytetarët janë detyruar të hapin çadrat, pasi mjeti i transportit e fut shiun brenda.

Si ndikon stina e lindjes në personalitetin tuaj?

Pranverë

Ajri i ndotur mund të ndikojë në rritjen e kriminalitetit.