Po provonte një sfidë në 'Tik Tok', 10-vjeçarja humb jetën

21/01/2021 - 19:21

Një vajzë 10-vjeçare ka humbur jetën në spitalin Di Cristina në Palermo, për shkak të një sfide në "Tik Tok".

Në momentin që prindërit e kanë dërguar me urgjencë në spital, ajo mbërriti në arrest kardiak për shkak të asfiksisë së zgjatur. Vajza e vogël kishte marrë pjesë në një sfidë të rrezikshme në TikTok, një nga rrjetet më të njohura sociale midis fëmijëve dhe adoleshentëve.

Vajza e vogël luftoi për një natë të tërë në spital, por më në fund iu desh t'i dorëzohej fatit të saj. Mjekët e shpallën të vdekur në orën 13:30, pasi truri i saj nuk funksiononte më.

Vajza kishte marrë pjesë në një sfidë që në Tik Tok që quhet "sfidë e varur" dhe që përfshin një provë rezistence. Loja konsistonte në lidhjen e një rripi në qafë dhe rezistencën sa më shumë që të jetë e mundur. Vajza e vogël kishte ndjekur hapat para se të asfiksohej, pastaj do ta gjente veten pa forcë dhe do të binte përtokë. Prindërit e fëmijës e kishin vërejtur situatën pothuajse menjëherë dhe e dërguan në spital, por pa mundur që të shpëtojë.

Nuk është hera e parë që një sfidë mbi Tik Tok shndërrohet në tragjedi. Shtatorin e kaluar, 15-vjeçarja Chloe Phillips nga  Oklahoma City, ShBA, ndërroi jetë nga Benadryl Challenge, një sfidë që u kërkon përdoruesve të marrin një drogë të fortë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një oktapod i ngordhur me përmasa të mëdha ka dalë në brigjet greke.

Të gjithëve na ka ndodhur të flasim në ‘WhatsApp’ me dikë që e kemi pëlqyer, por në shumë raste na ka ndodhur dhe që t’i shkruajmë dhe mo

Të gjithëve na ka ndodhur të flasim në ‘WhatsApp’ me dikë që e kemi pëlqyer, por në shumë raste na ka ndodhur dhe që t’i shkruajmë dhe mo

Bashkëshortja e kryedemokratit Lulzim Basha, ka prezantuar sot nënën e saj.

Sot, kur u zyrtarizua emri i saj në krye të listës së LSI-së për qarkun Durrës, Elona Guri ka festuar edhe ditëlindjen.

Dikur ishte avioni bombardues që dominonte qiejt.

MacKenzie Scott, ish-bashkëshortja e Jeff Bezos është martuar për herë të dytë.

Meghan Markle dhe Princi Harry kanë bërë të ditur gjatë intervistës me Oprah Winfrey, se djali i tyre Archie do të bëhet me një motër.

Meghan Markle ka hedhur akuza të forta ndaj familjes mbretërore duke thënë se ata nuk dëshironin që djali i saj, Archie të ishte një prin

Një nga këshillat më të përdorura rëndom nga gjyshet dhe nënat fisnike shqiptare është që “zgjohu herët, që ta kesh ditën përpara.”