Po vjen kometa e Krishtlindjeve, ngrini sytë nga qielli

21/11/2018 - 19:48

Kometa “46P/Wirtanen” po i afrohet Tokës dhe çdo ditë që kalon shkëlqimi i saj rritet. “Ajo është e dukshme me sy të lire” siguron Albino Carbognani, kërkues i ’Oservatorit Astronomik rajonal të Valle d’Aosta.

Por shkëlqimi i saj do të rritet deri në mes të dhjetorit dhe mund të shihet pa dylbi apo teleskop deri në fillim të janarit’, për këtë arsye “46P/Wirtanen” është pagëzuar si ‘Kometa e Krishtlindjeve’. Ajo është cilësuar si ‘kometa më spektakolare e viteve të fundit’. Kush banon në zona të errëta do të ketë mundësi ta shohë me sy të lirë, por shumë shpejt do të jetë e dukshme për të gjithë. Për ta parë mjafton të largohesh nga dritat e qytetit.

“Kometa 46P/Wirtanen sapo ka kaluar limitin e vizibilitetit me sy të lirë, por tek ne akoma nuk mund të shihet. Me kalimin e ditëve do të jetë gjithmonë e më lart në qiell dhe gjithmonë më e dukshme shpjegon Carbognani për Raineës.

‘Kometa e Krishtlindjeve’ është relativisht e vogël, ka një diametër rreth 1.2 kilometra, por do t’i afrohet shumë planetit tonë. Në 16 dhjetor ai do të gjendet vetëm 11.5 milion kilometra në distancë, vërtetë shumë pak duke ju referuar termave astronomik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Miss-i i ri i Botës është shpallur Vanessa Ponce de Leon, një aktiviste e njohur për të drejtat e njeriut.

Disa shenja zodiakale janë më të 'mbyllura' ndaj dashurisë, përqendrohen në gjëra të tjera, ose janë më të komplikuar në ndjenja, ndaj mu

Lionel Messi është një prej futbollistëve më të paguar në botë dhe së fundi ka blerë një avion privat për familjen e tij që kushton rreth

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të operacioneve në këtë planet.

Finalja e madhe e “Këngës Magjike” përfundoi mbrëmjen e së shtunës.

Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të 20-të së spektaklit të “Këngës Magjike” me këngën “Plas”.

Aktori i njohur i humorit shqiptar, Florjan Binaj ishte i ftuari special i kësaj puntate në "Mos i fol shoferit" në Ora News. 

Për herë të parë Aulona dhe Fatma dolën nga kosherja e zakonshme për të sjellë këtë puntatë një Thumb Magjik.

I njohur për karakterin e tij polemizues, ministri i Brendshëm i Italisë, Mateo Salvini është përplasur edhe me Pamela Anderson.

Këngëtaret me origjinë shqiptare Dua Lipa dhe Bebe Rexha janë nominuar për çmimet Grammy në kategorinë, “Best New Artist”, ose artistja m