Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Prifti heq dorë nga detyra dhe largohet nga kisha: Kam rënë në dashuri

13/04/2021 - 18:24

Një prift italian ka hequr dorë nga detyra e tij fetare, pasi është dashuruar. Bëhet fjalë për famullitarin e San Felice në Massa Martana në Perugia, Don Riccardo Ceccobelli.

Prifti përshëndeti besimtarët gjatë meshës së fundit dhe u largua nga kisha duke pranuar se ra në dashuri me një grua, për këtë arsye ai nuk do të jetë në gjendje të vazhdojë të ushtrojë detyrën shenjtore që kërkon të jesh beqar.

Don Riccardo Ceccobelli është 42 vjeç dhe për 9 vjet shërbente si prift. Ai ia komunikoi vendimin e tij peshkopit, i cili dha ​​një deklaratë zyrtare për besimtarët. “Arsyeja e pranisë sime sot midis jush është për t’ju thënë "haptas" se Don Riccardo Ceccobelli ka shprehur dëshirën për t’i kërkuar Atit të Shenjtë hirin e shpërndarjes nga detyrimet e beqarisë, prandaj ai kërkoi të lirohej nga shteti klerik dhe të hiqej nga ngarkesat që lidheshin me Shugurimin e Shenjtë”, u tha besimtarëve Imzot Sigismondi.

Pas fjalëve të peshkopit, vetë Don Riccardo shpjegoi se çfarë po ndodhte: “Unë e dua dhe e respektoj Kishën. Nuk mund të ndihmoj por të vazhdoj të jem i qëndrueshëm, transparent dhe korrekt me të, siç kam qenë gjithmonë deri më tani. Zemra ime është e dashuruar edhe pse kurrë nuk ka qenë në gjendje të shkelë premtimet që kam bërë; Dua ta provoj ta jetoj këtë dashuri pa e sublimuar”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ermal Mamaqi është tani edhe një producent i njohur filmash dhe këtë e tregon suksesi i dy filmave të fundit “Dy gisht mjaltë” dhe “I lov

Ditën e sotme, Tea Trifoni ishte e ftuar në “E diell”, krah çiftit Melisa-Andi dhe sigurisht nuk ka shpëtuar pa folur për ta.

Xhaketa e stilit ushtarak, e veshur nga këngëtarja amerikane Janet Jackson gjatë turneut Rhythm Nation 1990, u shit në ankand në Beverly

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që ende paguhen me

Greg Rama, djali i kryeministrit Edi Rama është parë në shkallët e stadiumit, i shoqëruar nga një vajze brune.

Floriana Garo, zëdhënëse e fushatës së PD-së, ka folur për herë të parë për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Shenja zodiakale nën të cilën kemi lindur zbulon gjithashtu se ndaj cilave mëkate jemi më të prirur të dorëzohemi.

Dashi

Dy vëllezërit Duka, Agron dhe Armand, kanë pozuar në shoqërinë e njëri-tjetrit, ndërsa konsumojnë një gotë verë të kuqe. 

Tabloja "Gruaja e ulur pranë dritares" e Pablo Picassos u shit sot 103,4 milionë dollarë gjatë ankandit të organizuar te Christie's, në N

Seriali i famshëm “Friends” do të rikthehet në HBO Max më 27 maj.