Princi i Arabisë bleu pikturën e Krishtit për 450 milionë dollarë

Postuar: 07/12/2017 - 23:05

   Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman, është blerësi i një pikture të Leonardo da Vincit, që u shit në ankand për një shumë rekorde prej 450.3 milionë dollarësh amerikanë, muajin e kaluar.

Lajmin e kane zbuluar shërbimet sekrete amerikane.

Zbulimi për blerësin e pikturës së Jezus Krishtit, e titulluar "Salvador Mundi" (shqip: "Shpëtimtari i botës"), ofron një pasqyrë të rrallë të një rivaliteti brenda dy vendeve të Gjirit Persik, për blerjen e disa prej kryeveprave të artit botëror.

Princi Bader bin Abdullah bin Mohammed, një figurë më pak e njohur dhe kushëri i largët i Princit të Kurorës, ka ofruar më së shumti para në ankandin e mbajtur në nëntor në Nju-Jork, ka thënë figura saudite e artit botëror, duke theksuar se "ai ka vepruar si ndërmjetës për MBS".

"Është fakt se kjo blerje është bërë nëpërmjet një ndërmjetësi", ka thënë ky person, raporton The Wall Street Journal.

Zbulimi se Princi i Kurorës është blerës i portretit shumë të dëshiruar të Jezus Krishtit - piktura më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand - ka zbardhur një prej mistereve më të mëdha të botës së artit.

Dhe, ai është bërë në një kohë të papërshtatshme për udhëheqësin 32-vjeçar saudit, i cili po përpiqet ta paraqesë veten si reformator, i vendosur për të çrrënjosur korrupsionin në mbretërinë e pasur me naftë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Çifti japonez Masao dhe Miyako Matsumoto, të martuar që nga tetori i 1937, mbajnë rekordin Guinness si bashkëshortët më të moshuar në

   Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka qenë sot i ftuar në emisionin “Open” me gazetaren Eni Vasili.

   Michael Kors po raportohet se do ta blejë shtëpinë e modës ‘Versace’ për 2 miliardë dollarë.

Shakatë janë shumë të përhapura midis futbollistëve të ndryshëm dhe diçka e tillë i ka ndodhur dhe ekipit të Mançester Junajtid.

Këngëtari dhe aktori amerikan Al Matthews është gjetur i vdekur.

Filmi i njohur “Murgeshat gazmore” vjen me një kapitull të tretë plot me surpriza dhe me mungesë të aktores Whoopi Goldberg, e cila na ka

Në mes të turit për promovimin e librit të saj "Becoming", Michelle Obama kishte kohë për të zyrtarizuar një martesë.

"West Side Family" kanë qenë një nga grupet më të dëgjuar shqiptarë përsa i përket muzikës.

Kur shohim personazhe të njohur të botës së modës, apo aktor, këngëtarë etj, mahnitemi nga përkujdesi ndaj çdo detaji, sidomos të fytyrës

Lori Hoxha ka postuar në logarinë e saj në YouTube klipin e dasmës së motrës së saj, Sarës dhe Ledionit.