Projekti i së nesërmes, jahti luksoz që bëhet nëndetëse

13/12/2019 - 21:56

Duket sikur ka dalë nga një film i James Bond, por koncepti mund edhe të tregojë se e ardhmja e superjahteve është edhe nënujore. I ëndërruar nga arkitektja italiane Elena Nappi, mjeti hibrid mund të lundrojë në sipërfaqen e detit dhe mund të zhytet nën ujë.

I njohur si Carapace, ai zhytet në një thellësi prej 300 metrash dhe të qëndrojë deri në 10 ditë, duke ofruar pamje të mahnitshme të jetës marine.

Nappi, që doli me konceptin inovativ pas vitesh kërkime dhe eksperimentime detare, thotë se ai përfaqëson një klasë të re super-jahtesh, duke mbedhur bashkë komoditetin e jahteve luksoze dhe privatësinë e zhytjes.

“Bota e nëndetëseve luksoze është një nga frontet e fundit në fushën e eksperimentimit dhe ndoshta hibridi do të jetë gjuha e të ardhmes”, thotë Nappi.

Shumë shpesh, vijon ajo, pronarët e jahteve kërkojnë zgjidhje origjinale në mënyrë që tu ofrojnë miqve dhe familjeve dicka speciale dhe sigurisht që një udhëtim nën det, i këtij lloji, është dicka e paprecedenttë në tregun e super jahteve.  Carapace ka një motor dizel dhe elektrik dhe një superstrukturë të lehtë alumini 80 metra të gjatë. Ai mund të ketë tre kuverta, me kabina VIP, spa, bar etj. Por kushdo që do të donte të shtinte në dorë këtë super jaht, duhet të presë. Për momentin, Carapace është një koncept dhe nappi parashikon që do të duhet ende kohë deri sa ai të zbresë në det.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

DASHI: Nuk ka rëndësi nëse e takoni në rrugë, në bibliotekë, në spital apo duke pritur në radhë, nëse i ofron diçka për

Ish-mbreti belg, Albert II, ka pranuar se është babai i një gruaje të lindur nga një lidhje jashtëmartesore pasi u detyrua të jepte një k

Meghan Markle dhe Kate Middleton kanë qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të marrëdhënies me njëra-tjetrën.

Nga Italia, historitë e suksesshme të shqiptarëve si një dëshmi e integrimit të plotë të tyre në vendin fqinj, nuk janë të pakta.

Sipas një studimi të kryer së fundmi në Britani,  mosha e realizmit të qëllimeve dhe ambicieve konsiderohet 33 vjeç.

Policia holandeze zbuloi gjatë një koncerti rock-u vjedhjen e 30 telefonave celulare nga një person i cili i kishte fshehur në pantallona

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal