Provimet për në universitet ndalojnë… ”frymëmarrjen” e një kombi!

14/11/2019 - 21:36

Koreja e Jugut ka ‘ndalur’ vetëm për një ditë, për të mos shqetësuar qindra mijëra gjimnazistë gjatë provimit të pranimit në universitete, konsideruar si dita më e rëndësishme e rinisë së tyre.

Nxënësit përgatiten gjatë gjithë vitit për këtë provim, që zgjat një ditë të tërë, i cili mund t’u hapë dyert për në institucionet më me emër të vendit dhe që është vendimtar për karrierën e tyre, nivelin e të ardhurave, madje edhe për perspektivën për t’u martuar.

Për të kufizuar rrezikun e një trafiku të rënduar dhe për t’u mundësuar 550 000 nxënësve të shqetësuar për të qenë në orar, administratat, kompanitë dhe vetë bursa koreano-jugore e shtynë me një orë hapjen e tyre.

Policia mobilizoi automjete të shumta për të ndihmuar nxënësit që të shkojnë në orar në njërën prej 1 185 qendrave të provimit. Nëpër aeroporte, uljet dhe ngritjet e avionëve u pezulluan për 35 minuta, në kohën kur bëhej testi me dëgjim në gjuhën angleze. Çdo mjeti në ajër iu ndalua zbritja nën 3 000 metra lartësi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktorja Naya Rivera humbi jetën në një liqen në shtetin amerikan të Klanifornisë.

Çështja e mashtrimit të çiftit zviceran nga Loredana Zefi, është rikthyer sërish në vëmendje, pasi në një intervistë të fundit, zonja Pet

Miliarderët Elon Musk, Jeff Bezos dhe Bill Gates janë në mesin e shumë figurave të njohura të SHBA-ve që janë vënë në shënjestër nga hake

A jeni ndier ndonjëherë të lodhur menjëherë pasi zgjoheni dhe keni ndjesinë sikur të keni qenë në këmbë gjatë gjithë natës?

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ndryshe nga herët e tjera, ka rrëfyer në TV një profil tjetër, atë të jetës së tij personale, karrierë

Planeti 9 mund të jetë një vrimë e zezë. Dy astronomë të Harvardit kanë propozuar një teknikë për ta zbuluar këtë gjë.

Milica Dabovic, kampione Europe me Serbinë në vitin 2015, ka qenë një nga basketbollistet më të bukura.

Trajnerja e fitness-it, Dorina Mema ishte e ftuar në emisionin "Ftesë në 5" në Top Channel ku foli për lidhjen e veçantë me qenushin e sa

Gjendet trupi i pajetë i aktores Naya Rivera, në një liqen në shtetin amerikan të Kalifornisë.

Shfaqen delfinët në bregdetin e Currilave në Durrës!