Provimet për në universitet ndalojnë… ”frymëmarrjen” e një kombi!

14/11/2019 - 21:36

Koreja e Jugut ka ‘ndalur’ vetëm për një ditë, për të mos shqetësuar qindra mijëra gjimnazistë gjatë provimit të pranimit në universitete, konsideruar si dita më e rëndësishme e rinisë së tyre.

Nxënësit përgatiten gjatë gjithë vitit për këtë provim, që zgjat një ditë të tërë, i cili mund t’u hapë dyert për në institucionet më me emër të vendit dhe që është vendimtar për karrierën e tyre, nivelin e të ardhurave, madje edhe për perspektivën për t’u martuar.

Për të kufizuar rrezikun e një trafiku të rënduar dhe për t’u mundësuar 550 000 nxënësve të shqetësuar për të qenë në orar, administratat, kompanitë dhe vetë bursa koreano-jugore e shtynë me një orë hapjen e tyre.

Policia mobilizoi automjete të shumta për të ndihmuar nxënësit që të shkojnë në orar në njërën prej 1 185 qendrave të provimit. Nëpër aeroporte, uljet dhe ngritjet e avionëve u pezulluan për 35 minuta, në kohën kur bëhej testi me dëgjim në gjuhën angleze. Çdo mjeti në ajër iu ndalua zbritja nën 3 000 metra lartësi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për t'u pëlqyer dhe pranuar nga shoqëria, ne shpesh përpiqemi të tregojmë se jemi të përsosur.

Stafi drejtuesi i një spitali ka pranuar zyrtarisht se mjekët operua një grua, teksa kjo e fundit ishte e ndërgjegjshme duke i shkaktuar

Ende pa mbaruar 2019-a, të gjithë jemi gjithë sy e veshë se ç'do të sjellë viti pasardhës, por para se të sjellim për ju horoskopin vjeto

Hulumtuesit sugjerojnë, që në paketimet e ushqimeve duhet të shkruhet se sa kohë dhe ushtrime fizike duhet të bëjë një person, që t’i dje

Marsela Çibukaj është një ndër këngëtaret shqiptare që ka spikatur me zërin e saj dhe është bërë tashmë shumë e dashur për publikun.

Revista Time e ka shpallur aktivisten kundër ndryshimeve klimatike, Greta Thunberg, person të vitit.

Nëse doni të mbani trupin tuaj në formë, shkoni në palestër. Ndërsa nëse doni të ushtroni trurin tuaj, dëgjoni muzikë.

Kryebashkiakja e qytezës franceze të La Gresle, Izabel Dugele ka dhënë një urdhër të pazakontë:

Dita prej tetë orësh e punës u krijua gjatë Revolucionit Industrial si një përpjekje për të ulur numrin e orëve të punës manuale që punët