Pse duhet t’i masazhoni këmbët çdo natë para gjumit

15/07/2020 - 23:00

A jeni ndier ndonjëherë të lodhur menjëherë pasi zgjoheni dhe keni ndjesinë sikur të keni qenë në këmbë gjatë gjithë natës?

Ndjenja e lodhur pas një gjumi shtatë-orësh është mjaft e zakonshme në mesin e të rriturve dhe njerëzve në fund të 40-ve.

Për të shmangur këmbët e lodhur ekspertët këshillojnë t’i masazhoni ato. Masazhimi i këmbëve si një rutinë para gjumit është diçka që i sjell dobi trupit.

Vajosja dhe masazhimi i këmbëve nuk duhet më shumë se pesë deri në tetë minuta dhe rezultatet janë fantastike, veçanërisht kur bëhen me vaj susami.

Vaji i susamit ka një efekt ngrohjeje që ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve të muskujve. Një javë pas përdorimit, ju do të vini re që dhimbja e këmbëve do të lehtësohet.

Përmirësimet e masazhimit të këmbëve me vaj susami:

Masazhimi i këmbëve çdo natë ndihmon në uljen e ankthit dhe stresit, pasi mund të qetësojë nervat.

Ndihmon për një gjumë të mirë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe lëshon tensionin e muskujve, duke iu bërë të ndjeheni energjik që në mëngjes.

Vepron si ilaç natyral për shërimin e plasaritjeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shënojeni diku emrin Elina Zhengo pasi me siguri do ta dëgjoni shpesh në të ardhmen si një ndër atletet më premtuese në Europë.

Një foshnjë raportohet se ka lindur shëndoshë e mirë në Kinë, megjithese i ishte mbështjellë kordoni i kërthizës rreth gjashtë herë përre

Fotoreporteri Bilal Jawich ishte në shtëpinë e tij, në periferi të Bejrutit kur një shpërthim, i cili ka lënë të paktën deri tani mbi 100

Ujori është një nga ato shenjat e ndërlikuara që i jep më shumë rëndësi miqësisë sesa marrëdhënies në çift.

Hudhra njihet gjerësisht për përfitimet e mëdha shëndetësore.

Gazetari i njohur Alfred Lela ka pozuar nudo përpara aparatit fotografik, duke vendosur një gjethe përpara organit gjenital.

Shenjat astrologjike shpesh zbulojnë shumë sekrete rreth një personi.

Shumë individë  kanë një zakon të keq për të mos pastruar sende që vijnë në kontakt me lëkurën aq shpesh sa duhet.

Familja Bates nga Tennessee i SHBA-ve, ka jo pak po 21 anëtarë.

Modelja e njohur, Gigi Hadid është duke shijuar periudhën e saj të shtatzënisë.