Pse kemi frikë, substanca që çlirohet në momente paniku

05/12/2019 - 08:01

Identifikohet origjina kimike e reagimi fiziologjik ndaj një frike të madhe. Bllokimi i papritur në moment frike të pakontrolluar varet nga çlirimi i serotoninës, një substancë kimike që lidhet me rregullimin e humorit te njeriu.

Reagimi njerëzor i studiuar në një moment paniku, kur papritur në një moment qetësie toka nis të dridhet, është i njëjtë për të gjithë: ndalon, bllokohesh ose ngrin dhe më pas spostohesh në një vend të sigurtë.

Është ndikimi i serotoninës, që influencon shpejtësinë në situata të ndryshme, dhe në rastin e një tërmeti, kjo molekulë ka vepruar mbi sistemin nervor si një frenë, duke bllokuar artikulacionet, një kontraktim i gjithë sistemit të lëvizjes.

Dhe ndryshe nga sa mendohej, ky bllokim, është mjaft i rëndësishëm, pasi shërben për të mbledhur informacion mbi ndryshimin e skenarit, për të reaguar në mënyrën më të mirë të mundshme, duke nxituar në rastin e një tërmeti, apo duke hartëzuar terrenin në rastin e një blackout-i.

Pra mekanizmi i ngrirjes, jo vetëm që është i njëjtë në të gjithë mbretërinë e kafshëve, përfshirë edhe njeriun, por është edhe mjaft i rëndësishëm për vetëmbrojtje.

Klan Plus

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mendoni një pengesë të gjatë prej 9 kilometrave që ndihmon në mbrojtjen e qytetit nga ujërat e përmbytjes gjatë stuhive të ashpra si Sand

Khagendra Thapa Magar, burri më i shkurtër në botë ka ndërruar jetë në moshën 27-vjeçare.

Një injeksion dy herë në vit që zvogëlon kolesterolin e keq për të mbrojtur zemrën është zgjidhja e kompanisë NHS me qendër në Britaninë

Një grua është bërë lajm i ditës në Britaninë e madhe nga gazeta

Frogmore Cottage, shtëpia e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan është në proces mbylljeje, pas spekulimeve që çifti nuk ka ndë

Për disa njerëz, pasuria është rezultat i një pune të palodhur, ndërsa për disa të tjerë, mjafton ta mendojnë dhe ditën tjetër janë të pa

Disa udhëtarë mbetën të plagosur pasi një dallgë e madhe u përplas në dritaret e trenit, në një kohë kur Britania po përballet me një mot

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar gjatë një ndeshje amatore futbolli në Meksikë, ku tifozë të irrituar kaluan rrethimin dhe tentu

Kur tri vjet më parë nisi kjo çështje, u duk se Teo Hernandez mund ta pësonte.

Jaime Botin, një miliarder spanjoll, koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milionë dollarë pasi tent