Pse nuk duhet të japësh para hua, ja dy arsyet kryesore

10/09/2019 - 10:27

Të gjithë e duam më të mirën për familjarët dhe miqtë tanë. Financat përbëjnë një brengë të përditshme të njerëzve, dhe zakonisht këto probleme ndahen me më të dashurit, për të kërkuar ndihmë nga ta.

Ndihma financiare duhet të jetë e kufizuar, kjo sepse në shumicën e rasteve huazimi i parave nga familja apo miqtë sjell probleme të ndryshme.

Keni në mendje këto dy arsye para se t’iu huazoni apo të huazoni para nga njerëzit tuaj të afërm.

Hua për kohë të pacaktuar

Për shkak të natyrës joformale, nuk do të ketë qartësi për kohën kur duhet kthyer borxhi. Huadhënësi nuk e di kur do t’i ketë paratë, dhe huamarrësi nuk e di nëse huadhënësit i nevojiten paratë urgjentisht.

Është e vështirë të kërkohet borxhi

Pasi borxhi është në mes të dy njerëzve të afërt, huadhënësi zakonisht kujdeset që huamarrësi të mos ndjehet keq apo në situatë të pa lakmuar. Në shumë raste, kjo e mban peng komunikimin mes tyre. Një gjë e tillë mund t’i bëjë të sikletshme edhe bashkimet familje apo shoqërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas “The Sun”, karakteri i Paul Walker po rikthehet sërish në “Fast&Furious 9”.

Vitit 2019 po i vjen fundi dhe disa shenja të horoskopit do të përballen me ndryshime të mëdha.

Beteja e Sinisa Mihajlovic me leuçeminë mori një shtysë të re pasi trajneri i Bolonjës u largua nga spitali “Sant’Orsola”, të mërkurën pa

Djali i dytë i Mbretëreshës Elizabeth, princi Andrew i Britanisë së Madhe do të tërhiqet së shpejti nga të gjitha postet publike.

Prej gjashtë javësh Marsi ka qëndruar në Peshore, shenjën më pak të preferuar të këtij planeti.

E dimë se është e vështirë t’ju bindim, por na lejoni të provojmë të gjitha arsyet pse nga sot nuk duhet ta vrisni merimangën tjetër që d

Sot është një ditë e veçantë për aktorin e njohur të humorit, Bes Kallaku.

Një majmun që është parë në një kopsht zoologjik në Kinë, duket se ka problem që të gjejë dashurinë e tij, pasi nuk ka fytyrën e një majm

Një grua shtatzënë është sulmuar për vdekje nga qentë në një pyll në veri të Francës, ku po ndodhte një gjueti.