Punimet me dorë përmirësojnë shëndetin mendor

19/11/2019 - 18:41

Megjithëse thurja zakonisht konsiderohet një hobi i të moshuarve, ky aktivitet është jashtëzakonisht i dobishëm për këdo që është i stresuar ose që ka probleme të ngjashme.

Shumë janë interesuar të hulumtojnë natyrën terapeutike të këtij aktiviteti të kohës së lirë, që përfshin gjilpërën dhe thurjen.

Rezultatet e marra nga shkencëtarët britanikë tregojnë se 81 për qind e të anketuarve ndjeheshin më të lumtur dhe më të qetë falë thurjes.

Studiuesit që botuan studimin e tyre në revistën shkencore British Journal of Occupational Therapy, vunë në dukje se ekzistonte një lidhje e rëndësishme midis shpeshtësisë së këtij aktiviteti dhe qetësisë, me individë që shpesh turrën kishin funksion më të mirë njohës.

“Thurja ka përfitime domethënëse psikologjike dhe sociale që mund të kontribuojnë për një jetë më të mirë dhe më të mirë të jetës. Për thurësit e aftë, si dhe për ata që merren me thurje kur dëshirojnë të shprehin krijimtarinë e tyre, ai ka potencial terapeutik”, thuhet në studim.

Në Britaninë e Madhe, mjekët inkurajohen të përshkruajnë thurjen si një rekomandim për pacientët e tyre pasi kjo gjithashtu përfiton shëndetin fizik të njerëzve. Për shembull, ata që vuajnë nga artriti thanë se thurja i largon nga dhimbjet kronike.

Thurja si një shpërqendrim gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e ndjenjave të vetmisë dhe izolimit, që është një problem i zakonshëm me të cilin përballen të moshuarit. Duhanpirësit gjithashtu thanë që thurja i ndihmon ata të konsumojnë më pak cigare pasi duart e tyre janë të zënë gjatë këtij aktiviteti.

Megjithëse mund të lidhet me hobi të tjerë krijues si piktura dhe shkrimi, procesi i thurjes dhe qepjes është i ndryshëm, ose më pak spontan, pasi kryesisht përfshin lëvizje të përsëritura, të cilat mund të rrisin nivelet e serotoninës në tru.

Përsëritja ritmike e lëvizjes qetëson mendjen, zbut ritmin e zemrës dhe ngadalëson frymëmarrjen. Në përgjithësi, kjo na bën të ndjehemi mirë si gjatë kohës sa po e bëjmë ashtu edhe pas kësaj, pasi puna e përfunduar na jep kënaqësi dhe ngre besimin tonë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kjo është vila mbresëlënëse e gazetares së njohur Ellen DeGeneres në Los Angeles.

Revista "Forbes" ka renditur të parën në listë si gruan më të fuqishme në botë për vitin 2019, kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Nëse ju është thyer zemra nga partneri juaj, me shumë gjasa i përket njërës nga këto shenja zodiakale.

Një stilist dhe princ i Emirateve të Bashkuara Arabe vdiq pas përdorimit të kokainës dhe marrëdhënieve intime, në banesën e tij në vlerë

Festat janë koha ideale për të reflektuar. Çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë mund të përpiqemi të bëjmë më mirë?

Një letër fare e thjeshtë, nga një 7-vjeçare ka përlotur mbarë rrjetin, teksa vogëlushja i kërkon Babagjyshit një shtëpi dhe ushqim për f

Njerëzit bien në dashuri në mënyra të ndryshme, sepse disa dashurojnë me shikim të parë e të tjerë marrin më shumë kohë.

Një i ri nga New York-u  ka humbur jetën, pasi është shtypur nga një makinë, e cila ka qenë pa shofer.

Nëse doni të provoni një eksperiencë ndryshe, mund të vizitoni restorantin e parë nënujor të ndërtuar në Norvegji me një kapacitet total

Për t'u pëlqyer dhe pranuar nga shoqëria, ne shpesh përpiqemi të tregojmë se jemi të përsosur.