Radio-sinjalet misterioze nga galaktika e largët përsëriten çdo 16 ditë

13/02/2020 - 21:28

Për herë të parë shkencëtarët kanë zbuluar një sinjal radio nga hapësira e largët, që përsëritet në intervale të rregullta.

Kjo seri “shpërthimesh të shpeshta radio” është zbuluar një herë në çdo orë për katër ditë radhazi e më pas ndaloi, për të rifilluar pas 12 ditësh.

Cikli përsëritej çdo 16.35 ditë për më shumë se një vit, sipas dokumentit të studimit, ku shtohet se sinjali vjen nga rreth 500 milionë vite dritë larg.

“Zbulimi i periudhave 16.35-ditore është një sinjal i mirë për të kuptuar natyrën e objektit”, thonin shkencëtarët, duke shtuar se mund të bëhet fjalë për një trup qiellor që orbitën rreth një tjetër trupi, i cili bën dhe ndërprerjen e sinjaleve në intervale të njëjta.

“Por kjo përsëri nuk shpjegon sesi trupi qiellor dërgon sinjalet e rregullta. Një tjetër mundësi është erërat hapësinore të shtyjnë ose pengojnë sipas rastit forcën e sinjalit nga trupi prapa tyre”.

“Një nga misteret e mëdha në astronomi aktualisht është origjina e këtyre shpërthimeve radio përmes universit. ato zgjasin vetëm disa milisekonda por ka qindra regjistrime të këtyre burimeve”, tha Max Planck i Institutit për Radio Astronominë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur vendosim të impenjohemi në një marrëdhënie dashurie, duhet të jemi të ndërgjegjshëm se, edhe pa vullnetin tonë, mund të vuajmë ose të

Hong Kongu do t'u dhurojë banorëve të tij një tufë me para që ata ti shpenzojnë ndërkohë që vetë qeveria lokale përpiqet të shpëtojë ekon

Bashkëshortja e nipit të Nexhmije Hoxhës, këngëtarja Rezarta Shkurta ka reaguar me anë të një postimi në Instagram lidhur me ndarjen nga

Xiao Xiao është deklaruar pa koronavirus 17 ditë, pasi ajo lindi me infeksionin viral në spitalin e fëmijëve në Wuhan.

Është zhvilluar dje pasdite në Los Angelos ceremonia e lamtumirës për ish-basketbollistin Kobe Bryant, i ndarë nga jeta në mënyrë tragjik

Modelja shqiptare Keisi Muça, e cila jeton prej kohësh në Seul, ka treguar se si ka shpëtuar nga koronavirusi.

Armando Sadiku dhe Keidi Bare mund të përfundojnë shumë shpejt pjesë e një “reality show” duke luajtur në radhët e skuadrës së Malagas.

Një grua në Wuhan ka rrezikuar jetën e saj duke zbritur nga tetë kate pallati, nga dritarja.

Ndërron jetë në moshën 112-vjeçare njeriu më i vjetër në botë, Chitetsu Watanabe, nga Joetsu City i Japonisë.