Radio-sinjalet misterioze nga galaktika e largët përsëriten çdo 16 ditë

13/02/2020 - 21:28

Për herë të parë shkencëtarët kanë zbuluar një sinjal radio nga hapësira e largët, që përsëritet në intervale të rregullta.

Kjo seri “shpërthimesh të shpeshta radio” është zbuluar një herë në çdo orë për katër ditë radhazi e më pas ndaloi, për të rifilluar pas 12 ditësh.

Cikli përsëritej çdo 16.35 ditë për më shumë se një vit, sipas dokumentit të studimit, ku shtohet se sinjali vjen nga rreth 500 milionë vite dritë larg.

“Zbulimi i periudhave 16.35-ditore është një sinjal i mirë për të kuptuar natyrën e objektit”, thonin shkencëtarët, duke shtuar se mund të bëhet fjalë për një trup qiellor që orbitën rreth një tjetër trupi, i cili bën dhe ndërprerjen e sinjaleve në intervale të njëjta.

“Por kjo përsëri nuk shpjegon sesi trupi qiellor dërgon sinjalet e rregullta. Një tjetër mundësi është erërat hapësinore të shtyjnë ose pengojnë sipas rastit forcën e sinjalit nga trupi prapa tyre”.

“Një nga misteret e mëdha në astronomi aktualisht është origjina e këtyre shpërthimeve radio përmes universit. ato zgjasin vetëm disa milisekonda por ka qindra regjistrime të këtyre burimeve”, tha Max Planck i Institutit për Radio Astronominë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jack Dorsey, themelues i rrjetit social Twitter dhe kompanisë së pagesave Square, deklaroi se do të dhurojë një miliard dollarë për të nd

Në këtë situatë të pazakontë pandemie, sytë dhe gjithë vëmendja janë kthyer drejt bluzave të bardha.

Lajmi më i gëzueshëm për rrëqebullin e Ballkanit në Shqipëri!

U kurorëzua “Miss Anglia” në vitin 2019, dhe sot ajo ka vendosur të rikthehet në Mbretërinë e Bashkuar për të vazhduar karrierën e saj si

Këtë natë, hëna ndriçon fort qytetin e Durrësit si për t’u treguar banorëve në izolim se natyra është aty, pavarësisht koronavirusit, dhe

Ministri i Shëndetësisë në Zelandën e Re ka dhënë dorëhqejen, pasi theu karantinën.

Një foshnje vetëm një ditëshe ka humbur jetën, pasi nëna e saj u prek nga koronavirusi dhe realizoi lindje të parakohshme.

Dy ditë më parë, Pink zbuloi se ajo dhe djali i saj rezultuan pozitivë ndaj testeve të Koronavirusit.

Shumë nga durrsakët, përveç atyre që i kanë shtëpitë me pamje nga deti, nuk mund ta shijojnë perëndimin e diellit në këtë fillim pranvere

Një kometë pesë herë më e madhe se Jupiteri dhe sa rreth gjysma e Diellit, do të shfaqet më e ndritshme se Venera dhe do të shihet nga To