Regjistrohet fëmija i parë me dy nëna

Postuar: 23/04/2018 - 17:28

Për herë të parë në historinë italiane në zyrën e gjendjes civile është regjistruar lindja e një fëmije me dy nëna. Ai quhet Nicola Petri dhe është fëmija i sapo lindur i Chiara Foglietta e Micaela Ghisleni, çift lesbikesh, i lindur në qytetin e Torinos falë fekondacionit të asistuar kryer në Danimarkë.

Vogëlushi Nicola është fëmija e parë në Itali me dy nëna që njihet nga shteti italian, qysh në lindje. Akti i lindjes është firmosur nga kryetarja e bashkisë së Torinos, Chiara Apendino, e cila u shpreh se edhe pse në Itali nuk ekziston ende ligjërisht një e drejtë e tillë ajo merr përsipër të gjitha përgjegjësitë, duke kërkuar hapjen e një debati politik e publik për të drejtat e komunitetit LGBT.

"Për herë të parë, qyteti i Torinos u ndesh me raste të formave të reja të prindërimit që kërkojnë njohjen e asaj që për ta është familja e kuptuar si një vend fizik e emocional në të cilin dy ose më shumë persona e duan njëri- tjetrin dhe bashkojnë së bashku të ardhmen e tyre e të fëmijëve të tyre."- tha kryetarja e bashkisë

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë takimeve me popullin në disa qarqe të ndryshme të vendit, ka ripërsëritur disa herë nëse qytetarë

   Grupi Google You Owe, që përfaqëson 4.4 milionë përdorues të iPhone, akuzon Google duke i kërkuar 4.29 miliardë dollarë kundër grumbul

   Fituesja e Eurovisionit nga Izraeli, Netta u komentua shumë pas fitores për shkak të këngës së saj që nuk u prit dhe aq mirë.

   Padiskutim ajo është një nga gjyshet më sexy por dhe një nga këngëtaret më të kuruara edhe pse nuk është e brezit të ri.

Biologët po paralajmërojnë për një invazion të krimbave gjigantë grabitqarë në territorin e Francës përmes katër kontinenteve.

Një dhëndër është divorcuar nga nusja vetëm 15 minta pasi u martuan sepse u ndje i ofenduar nga kërkesa e çmimit të nuses që i bëri vjehr

Ish-futbollisti i Barcelonës dhe Milanit, braziliani Ronaldinjo do të martohet me dy femra njëkohësisht!

Dua Lipa po ngjit shumë shpejt shkallët e karrierës dhe ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në tregun muzikor ndërkombëtar.

   Sot mbushen 10 vite nga ndarja tragjike nga jeta e themeluesit të Top Medias dhe njeriut që revolucionarizoi median në Shqipëri.

   Çdo shenjë e zodiakut është super e zgjuar dhe spikat për një karakteristikë tipike. Gjeni se cila është e juaja.