Rekord të ekzekutuarish, cili është shteti më mizor për vitin që lamë pas

14/01/2020 - 13:02

Arabia Saudite është një nga vendet më te rrepta për të drejtat humane, ndaj edhe ligji i dënimit me vdekje përdoret më shumë se në çdo vend tjetër.

Në vitin 2019 ishin 184 persona që u ekzekutuan, një numër mjaft i madh në krahasim me vendet e tjera që e aplikojnë këtë dënim. Nga të ekzekutuarit 90 ishin me origjinë të huaj. Për përdorimin e narkotikëve u ekzekutuan 82 persona, ndërsa 57 u dënuan për vrasje.

Në vitin 2020 janë ekzekutuar 4 persona. Këto dënime janë kritikuar nga organizatat për mbrojtjen e të drejtave njerëzore, por siç duket mbreti saudit nuk ka ndërmend të tërhiqet nga dënimi me vdekje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal

Kobe Bryant, ish basketbollisti i famshëm i NBA dhe Los Angeles Lakers, ka ndërruar jetë në moshën 41-vjeçare si pasojë e një aksidenti m

Shuhet legjenda e basketbollit amerikan dhe botëror, Kobe Bryant. Sipas asaj që shkruan gjermania "Bild", shkak është bërë rrëzimi i heli

Edhe pse në një moshë të pazakontë, Iris Jones ka në plan të martohet me të dashurin e saj egjiptian Mohamed Ahmed Irbriham. Ai është vet

Në momentin kur ra tërmeti me madhësi 6.8 ballë në provincën Elazig të Turqisë, një grua solli në jetë fëmijën e saj.

Në mesin e situatës emergjente të shkaktuar nga virusi i rrezikshëm, në rrjetet sociale është publikuar videoja e një djali, i cili ha të

Një histori prekëse e programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e Rubies e cila kishte zgjedhur emisionin për të surprizuar vajzën e