Rekord të ekzekutuarish, cili është shteti më mizor për vitin që lamë pas

14/01/2020 - 13:02

Arabia Saudite është një nga vendet më te rrepta për të drejtat humane, ndaj edhe ligji i dënimit me vdekje përdoret më shumë se në çdo vend tjetër.

Në vitin 2019 ishin 184 persona që u ekzekutuan, një numër mjaft i madh në krahasim me vendet e tjera që e aplikojnë këtë dënim. Nga të ekzekutuarit 90 ishin me origjinë të huaj. Për përdorimin e narkotikëve u ekzekutuan 82 persona, ndërsa 57 u dënuan për vrasje.

Në vitin 2020 janë ekzekutuar 4 persona. Këto dënime janë kritikuar nga organizatat për mbrojtjen e të drejtave njerëzore, por siç duket mbreti saudit nuk ka ndërmend të tërhiqet nga dënimi me vdekje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë e njohin si këngëtare, por Eliza Hoxha është edhe deputete e PDK-së në Kuvendin e Kosovës.

Gratë e forta janë gra që kanë përjetuar vështirësi dhe vuajtje, të cilat duhej të dilnin herët nga mosha e adoleshencës.

Vera, stina e diellit dhe kripës. E takimeve, dashurisë dhe pasionit dhe gjithashtu yjet bëjnë punën e tyre.

Njerëzit që punojnë në distancë mund të kenë shansin të zhvendosen në Barbados për një vit, sipas propozimeve të reja që po marrë në kons

Stephanie Winston Wolkoff, ish-shoqja e Melania Trump ka gati librin e saj që do të titullohet “Melania and me”, me sekrete për zonjën e

A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël?

Ndërkohë që kampionati francez është mbyllur përpara kohe për shkak të një vendimi të qeverisë, Paris Saint Germain ka nisur përgatitjet

Dy elefantë bebe, që ushqehen nga e njëjta nënë, janë pikasur në një park kombëtar në Sri Lanka, dhe zyrtarët mendojnë se ta mund të jenë

Një shoqatë italiane e dasmave ka organizuar një manifestim të pazakontë me 15 vajza të veshura me fustane nusërie, të cilat kanë parakal